Cezanın belirlenmesi ve bireyselleştirilmesi
Judgment and characterizations of the punishment
- Tez No: 227897
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ÖZGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Ceza hukukunun amacı kişilerin toplum içerisinde birlikte yaşamları için gerekli olan hukuksal değerleri korumak böylece kişilerin güvenli, sağlıklı, özgür ve demokratik bir ortamda yaşamalarını sağlamaktır. Cezanın faili ıslah etmek, yeniden topluma kazandırmak amaçlarının yanı sıra toplumu suçtan kurtarmak ve suçluları caydırmak amacı da vardır.Zira günümüzde suçlunun cezalandırılması amaç olmaktan çıkmış ve yerini suçlunun yeniden topluma kazandırılması almıştır.Cezanın belirlenmesi cezanın amacının gerçekleşmesine hizmet etmektedir. Bu nedenle cezanın belirlenmesi esnasında cezanın amacı göz önünde bulundurulmalı ve cezanın suçlunun kişiliğine uydurulması sağlanacak ceza bireyselleştirilmelidir.Cezanın belirlenmesi sürecinde TCK.nun 61. maddesince sınırlı olarak düzenlenen hususlar göz önünde bulundurulmalıdır. Ancak cezanın belirlenmesi hususunda temel ilke TCK' nun 3/1 maddesinde düzenlenen adalet ve kanun önünde eşitlik ilkesidir. Bu ilkeye göre suç işleyen kişiye işlediği fiillin ağırlığıyla orantılı ceza ve güvenlik tedbirlerine hükmedilecektir.Cezanın belirlenmesinin ardından cezanın suçlunun kişiliğine uydurulması suretiyle cezanın bireyselleştirilmesi gerekir. İşlenen suç için kanunda öngörülen ceza suçlunun kişiliğine uygun hale getirilerek somutlaştırılır ve cezanın bireyselleştirilmesi sağlanır. Zira bireyselleştirme araçları kanunda gösterilmiştir. Örneğin cezanın ertelenmesi, takdiri indirim sebeplerinin uygulanması suretiyle cezanın bireyselleştirilmesi sağlanmış olur. Ceza kanunlarında cezaların alt ve üst sınırlarının düzenlenmiş olması ve bu sınırlar arasında cezanın tayin edilmesinin hakimin takdirine bırakılması cezanın bireyselleştirilmesinin sonucudur.Anahtar Sözcükler1.Cezanın Belirlenmesi2.Cezanın Bireyselleştirilmesi3.Cezanın Ertelenmesi4.Suçlu5.Ceza
Özet (Çeviri)
The purpose of the criminal law is to protect the legal values that are necessary for people to live together in a society. It ensures the community to enjoy a safe, healthy, independent and democratic environment. Besides the objectives of a punishment such as disciplining the criminal and preparing him for society it also aims to dissuade felons. Finally in our time, punishing the criminal has lost its place to making one a beneficial person for the community.Judgment of the punishment serves realization of its purpose. So, at the moment of judgment, purpose of the punishment should be considered and one should make punishment fit into criminal?s situation by personalizing the sentence.When judging the penalty; the subjects, which are arranged within some limits by the article 61st of Turkish Criminal Code, should be considered. However the fundamental principle of determination of punishment is ?justice and equality? rule, which is arranged by 3/1st paragraph of Turkish Criminal Code. According to this arrangement; a punishment/safety measure that is proportional to the severity of criminal?s guilty act must be decided.After the judgment of a punishment, it should be characterized by making the punishment fit into criminal?s personality. With law enforced punishment and its characterization, the judgment itself is cast in a concrete and personal form. Consequently, the instruments for punishment characterizations are stated in law. For instance, by delaying the disclosure of the judgment or by applying the judicial discretion in order to diminish the penalty, characterization of punishment is achieved. Determination of the least and the utmost limits of the punishments or judgment of penalties within those borders by the judges? discretions are the results of punishment characterization.Key Words1. Judgement of the Punishment2. Punishment Characterizations3. Delaying the disclosure of the judgment4. Criminal5. Punishment