Türk halk edebiyatı nesir ürünlerinde başkaldırı kavramı
Revolve concept in Turkish folk literature text product
- Tez No: 227896
- Danışmanlar: PROF. DR. PAKİZE AYTAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Türk Halk Edebiyatı Nesir Ürünlerinde Başkaldırı KavramıTürk halk kültürü ürünleri toplumun duygu ve düşüncelerini bugüne taşıyaneserlerdir. Başkaldırı olgusu da bu bağlamda ilgili metinlerde kendine yer bulmuştur.Bireyin yaşamının her anında karşılaşabileceği bu durumun tespit ve tahlilindesosyal, siyasal öğelerin derinlemesine incelenmasi esastır.Bu doğrultuda mitoloji metinlerinden anekdotlara kadar hemen her eserdekonuya ilişkin unsurları bulmak mümkündür.Bu çalışma bu bağlamda belirli sınırlar içerisinde edebi metinlerde yeralan başkaldırı öğelerinin nedenlerini tarafsız ve bilimsel ölçütler doğrultusundaele alıp incelemeyi esas edinmiştir.
Özet (Çeviri)
Revolve Concept in Turkısh Folk Literature Text ProductTurkish folk culture products are compositions which moved senses and thoughtsof the society until nowadays. Revolve concept has found its place in revelant text too.It's essential that analysing and establishing of this frequently facing situation in anymoment of person's life should be deeply researched with social and policial objects.According to that it's possible finding all of elements relating to subject in anymethodological records and texts.Thıs thesis is based on objective and scientificial statues to researchabouth revolve objects causes which parts of literary text.