Küreselleşme ve dış borçlar: Kırgızistan örneği
Globalisation and external debts: Case in Kyrgyz Republic
- Tez No: 227899
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmanın amacı piyasa ekonomisine geçiş sürecindeki Kırgızistan Cumhuriyetinin genel ekonomik değerlerini, ağırlıklı olarak dış borç yapısını incelemek, diğer HIPC ülkeleriyle kıyaslanarak(bu ülkelerin HIPC üyelik sonrası ekonomik durumunu araştırarak) ülkenin bu insiyatife ihtiyacı olup olmadığını ortaya koymaktır.İki kutuplu dünyadan tek kutuplu dünyaya geçildiğinden beri ?Küresel?, ?küreselleşme?, yeni dünya düzeni gibi terimlere daha sık karşılaşır hale gelinmiştir.1991 senesinde dünyanın ikinci kutubu olan Doğu Bloğu Sosyalist Sovyetler Cumhuriyetler Birliği dağıldığında Kırgızistan da egemen Kırgız Cumhuriyeti olmuştur.Aynı senede yeni bağımsız Kırgız Cumhuriyeti sosyalist sistemin yerine piyasa ekonomisine girişi başlatmıştır, yani geçiş ekonomisi sürecine girmiştir. Gittikçe daha hızlı gelişme gösteren küreselleşme sürecine ayak uydurmayı amaçlamıştır.Dış ticaret alanı sınırlamaları kalkmış, uluslararası organizasyonlara, kuruluşlara üye olmaya başlamış, ülkede özelleştirme önem kazanmıştır.Her sene açık veren bütçeye iç kaynaklar yetmemeye başlamış ve dış kaynaklara yönelinmiştir, ağırlıklı olarak dış borçlara.1991 senesinde sıfır borçla geçiş ekonomisine başlayan ülke 1993 senesinde ilk dış borcunu almıştır. 1999-2003 seneleri arası ülkenin toplam dış borcu GSYİH'sından büyük olmuştur, diğer seneler ise toplam dış borcu GSYİH'sının %60'ının altına inmemiştir.Kırgızistan'ın 2006 senesinde, her sene ağırlaşan borcundan dolayı, 1992 senesinde üyesi olduğu IMF ?Ağır Borçlu Fakir Ülkeler(ABFÜ)? İnsiyatifine girmesini istemiştir.IMF'nin ?Ağır Borçlu Fakir Ülkeler İnisiyatifi (HIPC Initiative)? IMF ve Dünya Bankası önderliğinde, resmi hükümetler ve hükümet dışı örgütlerin desteği ile birlikte 1996 yılında başlatılmış ve amacı kapsamı içindeki ülkelerin borçlarını makul düzeye indirmelerini sağlayarak, bu ülkelerin sürdürülebilir bir kalkınma sürecine girmelerine ve eğitim, sağlık gibi temel problemlerinin çözümüne yardımcı olmaktır. 2008 baharı itibarıyla HIPC insiyatifine tam üye 32 ülke bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
By the end of the 20.century the term ?global? had became the most used definition of all the knowledge researches. The technological inventions got to the top just as the marketing of these staffs did. Especially, political changes accelarated the economic transitions, the planned economy was occupied by market economy. The globalisation process forced the world to be just one big global village.In 1991, after the collapse of USSR the Kyrgyzstan became sovereign Kyrgyz Republic. After the collectivist regime the government chose market economy instead of socialist-planned system, aiming to proceed the globalisation process. The new economic system was called as the ?transition economy?.The trade was absolutely liberalized, government started to became member of international organisations, signing a variety of international agreements. But the deficit did not stop accelarating. To cutt off the deficit internal sources was not enough. So asking for external sources was vital.The republic had zero(o) debt after the collapse of USSR, the first external debt was taken in 1993.İnterval of 1999-2003 total external debts overlapped the GDP of the country, during other years total external debts was more than the %60 of GDP.İn 2006, because of the heavy debt burden, IMF wanted Kyrgyzstan to became a HIPC member country.The Heavily Indebted Poor Countries İnitiative was launched in 1996 aiming to reduce the growth of debt in member countries and to provide them a sustainable growing economy.Aim of this paper is to analyse the external debt burden while considering the globalisation process and determining the effects of globalisation on the Kyrgyz Republic?s liberalised economy. The paper therefore also defines the countries HIPC entrance, compering the it?s economical datas with other HIPC countries? datas.