Dünyada ve Türkiye'de küreselleşme ve yoksulluk süreci
The process of globalization and poverty in the world and in Turkey
- Tez No: 254075
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA GÜLER MÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Küreselleşme süreci, özellikle 1980 sonrasında neoliberal politikaların uygulanması ile etki alanını genişletmiş ve dünya genelinde birçok insanı etkilemeye başlamıştır. Teknoloji, haberleşme ve taşıma alanında yaşanan gelişmeler küreselleşmenin tüm dünyayı etkilemesinde önemli rol oynamıştır. Bu süreçle birlikte yoksulluk daha çok insanı etkilemeye başlamış ve zengin ile yoksul arasındaki gelir eşitsizliği giderek artmıştır. Dünyanın birçok yerinde özellikle Güney Asya ve Sahra altı Afrika'da nüfusun büyük bölümü yeterli sağlık imkanlarına ve temiz içme suyuna ulaşamamaktadır. Uluslararası finansal kurumlardan alınan dış borçlar da yaşanan bu yoksullaşma sürecini daha fazla derinleştirmiştir. Borçlarının faizlerini bile ödemekte güçlük çeken ülkeler kaynaklarının tümünü borçlarını ödeyebilmek için kullanmak zorunda kalmışlardır.Türkiye'de ise 1980 sonrasında uygulanan neoliberal politikalar sosyal devlet anlayışının zayıflamasına neden olmuştur. Bu süreçte yoksulluk hızla artarken, yoksulluğun olumsuz etkilerini hafifleten uygulamalar da yavaş yavaş terkedilmiştir. İhracata dayalı büyüme modelinin benimsenmesi ile birlikte ücretlerde önemli düşüşler yaşanmış ve çalışan kesim giderek yoksullaşmıştır. Emek maliyetlerinin düşürülmesi ücretli çalışanları yoksullaştırırken, sermaye sınıfı giderek zenginleşmiş ve sınıflar arasında gelir farkı giderek açılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the implementation of neoliberal policies, the process of globalization, especially after 1980, expanded the domain and has started to affect many people worldwide. The progress of technology and the means of communication and transportation has played an important role in globalization`s affection the entire world. Within this process more and more people are affected by poverty and income inequality between rich and poor has increased. In many parts of the world, especially South Asia and sub-Saharan Africa, considerable part of population are out of adequate health facilities and clean drinking water. External loans granted by international financial institutions deepen this process of impoverishment. The countries having difficulty in even debt interests payment are forced to utilize all of the national resources.In Turkey neoliberal policies implemented after 1980 has led to the weakening of the welfare state approach. Within this process, the poverty rapidly increased, implementations alleviating the negative effects of poverty gradually abandoned. With the adoption of export-led growth model caused the significant reductions in wages and working people became increasingly poor. Reduction of labour costs paid employees quicken the poor, the capitalist class increasingly enriched and income differences among classes were opened gradually.