Merkantilizm, farklı merkantilist anlayış ve uygulamaları etkileyen unsurların ülkeler bazında analizi (Fransa: Jean Baptiste Colbert ve İngiltere: Sir Josiah Child'ın görüşleri temelinde bir karşılaştırma)
The analysis of the factors that affect mercantilism, different mercantilist views and practices on the base of countries (A comparison on the foundation of the views of France: Jean Baptiste Colbert and England: Sir Josiah Child)
- Tez No: 227900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK SERDAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Merkantilizm, Farklı Merkantilist Anlayış Ve Uygulamaları Etkileyen Unsurların Ülkeler Bazında Analizi (Fransa: Jean Baptiste Colbert Ve İngiltere: Sir Josiah Child'ın Görüşleri Temelinde Bir Karşılaştırma), Doktora Tezi, Ankara, 2009.Bu çalışmada merkantilizm dönemindeki farklı merkantilist anlayış ve uygulamalar, 17. yüzyılda yaşamış ve Fransız devlet yönetiminde bulunmuş olan Jean Baptiste Colbert'in görüşleri ve uygulamaları ile aynı şekilde çağdaşı, İngiliz Doğu Hindistan Şirketi'nde yöneticilik yapmış ve parlamento üyeliğinde bulunmuş olan, döneminin önde gelen düşünürlerinden Sir Josiah Child'ın eserleri, görüşleri ve İngiltere'deki uygulamalar, bağlamında incelenmiştir. Bu kapsamda; Colbert'in görüş ve uygulamaları ile Child'ın görüş ve dönem İngiltere'sindeki uygulamalar ekseninde, Fransa ve İngiltere'deki 17. yüzyıl merkantilist anlayış ve uygulamaları, karşılaştırmalı bir biçimde ortaya konulmuştur. Bunun sonucunda her iki ülkedeki söz konusu anlayış ve uygulamaların farklı olduğu, bu farklılığın ise yine bu ülkelerdeki; ekonomi ve özellikle dış ticaret, siyasi durum ve yönetim anlayışı, dini yapı, demografik ve sosyal durum gibi unsurlardan kaynaklandığı ortaya çıkarılmıştır.Anahtar Sözcükler1.Merkantilizm2.17. yüzyıl3.Jean Baptiste Colbert4.Sir Josiah Child
Özet (Çeviri)
The Analysis of the Factors that Affect Mercantilism, Different Mercantilist Views and Practices on the Base of Countries (A Comparison on the Foundation of the Views of France: Jean Baptiste Colbert and England: Sir Josiah Child), PhD, Ankara, 2009.In this study the different mercantilist views and practices have been studied in terms of the views and practices of Jean Baptiste Colbert who has lived in the 17th century and has been in the French government administration as well as the works and views of his contemporary Sir Josiah Child who has been an administrator in the English East Indian Company, been a member of the parliament and is one of the leading thinkers of his era and the practices in England. To this extent, the 17th century mercantilists views and practices have been shown in a comparative manner in the axis of the views and practices of Colbert and the views of Child and the practices of England at that time. As a result it has been put into light that the said views and practices in both countries are different and that this difference arises from factors such as economy and especially foreign trade, political situation and the view of administration, religious structure and demographic and social condition.Key Words1.Mercantilism2.17th century3.Jean Baptiste Colbert4.Sir Josiah Child