Bilgi edinme hakkı ve bilgi edinme hakkının istisnaları
Freedom of information and exception of freedom of information
- Tez No: 227916
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL AKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bilgi edinme hakkı, temel bir insan hakkıdır. Bilgi edinme hakkı, yönetimin şeffaflığını ve açıklığını sağlayan, idarenin keyfi davranışlarını önleyerek kamu hizmetinden yararlananların demokratik yollarla idareden hesap sorabilmesine imkân veren, vatandaşlara daha yakın ve daha katılımcı bir yönetim sağlayan, halkın devlet yönetimine karşı güven duymasına yardımcı olan bir haktır. Bilgi edinme hakkı, demokratik sistemlerin tamamlayıcı ve vazgeçilmez bir unsurudur.Bilgi edinme hakkı, idarenin tek taraflı iradesiyle hukuk düzeninde yapacağı değişiklikler hakkında ilgililerin, işlemin niteliği ve sonuçları hakkında bilgi alabilmesi ve idarenin elinde bulunan bilgi ve belgelere bireylerin hiçbir bir kısıtlama olmaksızın ulaşabilmesi olarak tanımlanabilir.Ülkemizde 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu, Avrupa Birliği mevzuatı ile uyum süreci içerisinde TBMM tarafından 09.10.2003 tarihinde kabul edilmiş ve 24.04.2004 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Kanun'un kabul edilmesi ile birlikte“devletin hikmetinden sual olunmaz”anlayışı terk edilmiştir. Kanun, bilgi edinme hakkını kural olarak herkese tanımakta, hem bilgilere hem de belgelere erişim imkânı getirmekte ve bu hakkın istisnalarını düzenlemekte, diğer kanunların bu kanuna aykırı hükümlerinin uygulanmayacağını hükme bağlamakta, idarelere açıklığı sağlamaya yönelik birtakım yükümlülükler getirmekte, bilgi ve belgelere kısmi erişim imkânı sağlamakta, hakkın kullanılmasını gözetmekle yükümlü bağımsız bir kurul oluşturarak kötüye kullanımlar için ceza hükümleri öngörmektedir.Anahtar Sözcükler1.Bilgi edinme hakkı2.Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu3.Yönetimde demokrasi4.İnsan hakları
Özet (Çeviri)
Obtaining information is a basic human right. The right to information is a right that provides the transparency and the openness of management that enables people who takes the advantage of public service to question democratically preventing the arbitrary acts of the management, that provides closer and more participatory management, that helps people trust the state government. The right to information is a complementary and inevitable element of democratic systems.The right to information can be defined as the persons concerned can ask for information about the quality and the results of the changes which management will do in the legal system with its one sided willpower and the individuals can access to the information and documents that the management holds, without any limitation.The Law of right to information with no. 4982 in our country was accepted on 09.10.2003 by the Turkish Grand National Assembly within the adaptation process with European Union and put into practice on 24.04.2004. The understanding of ?the philosophy of the sate cannot be questioned? was left behind with the adoption of the law. The law principally gives the right to information to everyone, brings about the opportunity of accessing the information and documents and organizes the exceptions of this right, it enters the judgement that the opposing provisions of other laws cannot be practised, brings some responsibilities to managements in order to provide the openness of managements, provides partly access to information and documents, forming an independent committees in charge of looking after the usage of the right, foresees penalty provisions for misuse.Key Words1.Freedom of information2.Appraisal Board Of Access to Government-Held Information3.Democracy in administration4.Human rights