Amerika'da alternatif bir eğitim modeli olarak kişi merkezli eğitim
Home schooling in America as an alternative education model
  1. Tez No: 227941
  2. Yazar: MUHAMMED ÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVAL AKBIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu Tez Çalışmasında; Amerika'da ve çeşitli ülkelerde bir alternatif eğitim uygulaması olarak yaygınlaşan `kişi merkezli eğitim' ele alınmaktadır. Buna göre kişi merkezli eğitim hem bir alternatif eğitim uygulaması ve hem de eğitim yaklaşımları için bir uygulama zeminidir. Kurumsal anlayışın aksine kişi merkezli eğitimin merkezinde bireysel ilgi, ihtiyaç ve yönelimler bulunmakta, statik uygulamalar asgari düzeye inmektedir. Çoğu zaman kurumsal bir sertifika ve diploma söz konusu olmamasına rağmen öğrenciler yükseköğretim kurumlarına girişte bir engel ve hatta dezavantajla karşılaşmamaktadır. Ebeveynler bu uygulamayı daha çok çocukları için daha iyi bir akademik ve sosyal çevre imkanı sağlamak amacıyla tercih etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, we examine the home schooling in America as an alternative educational model that has been a common alternative to the modern educational institutions and applications in several countries recent years. Home schooling is not only an alternative education application or preference but it is also an area that alternative education approaches are practiced in. In the contrast to the institutional understanding, home schooling focuses on the individual, his/her needs and interests, reduces the static application to the minimum. Homeschooled students don?t have any difficulty or prevent of registering to the higher education even when they don?t have any official diploma. Parents prefer home schooling more in order to provide a better academic and social environment for their children.