Teaching literature in upper-intermediate and advanced EFL classes through short stories
- Tez No: 41239
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVİM KANTARCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Tezimin amacı kısa hikayelerle yabancı dil seviyesi ortanın üstünde ve ileri olan öğrencilere edebiyatın öğretilebileceğini göstermektir. Hedefime ulaşabilmek için James Joyce“ un ”Araby“, ”Eveline“ ve ”The Boarding House“ adlı eserlerini makro stilistik kategorileri içinde inceledim. Her ne kadar edebiyatın öğretilemeyeceğini düşünen pekçok insan olsa da, bunun aksini savunan iki metodoloji vardır. Birinci gruptakiler, bilim alanlarında kullanılan bilimsel metodların edebiyat öğretiminde de kullanılabileceğini savunmuşlardır. Ne var ki, bu bilimsel metodların uygulanması duygu ve düşüncelerle yüklü, zengin bir dünyaya sahip olan bu sanat dalının öğretimini ancak sınırlı bir şekilde gerçekleştirebilmiştir. İkinci metodoloji, yani ”literary scholarship“, edebiyatın hem tümdengelim, hem de tümevarımla çalışılması gerektiğini savunur. Yani, eleştirmenin edebiyat teorisi, edebiyat tarihi ve edebi eleştirisi ışığında ve sezgisel edebiyat bilgisiyle eserleri çalışabileceği düşünülür. Bir eseri edebi kılan dört özellik vardır. Bunlardan birincisi, edebiyat dilinin opak oluşu, yani kelimelerin sözlük anlamları haricinde, sembolik anlamları da taşımasıdır. İkincisi, edebiyatın geleneksel yapı kalıplarının oluşudur. Yazar, bu yapı kalıplarının içini kendi tecrübesi ile doldurur, onlara yorum getirir, yani değiştirebilir. Böylece, yazar, hem geleneği izlemiş, hem de kendine özgü bir eser yaratmış olur. Üçüncüsü, edebiyatın hayal ürünü oluşudur, yani, eserde bulunan kişiler,olaylar, mekan ve zaman tamamen hayal ürünüdür. Dördüncü özellik İse, edebiyatın fonksiyonudur. Bu konuda farklı fikirler vardır. Bunlar arasında en kabul göreni, edebiyatın, insandaki duyguları harekete geçirdiği ve insanın değişik bir tecrübeyi yaşamasını sağladığı düşüncesidir. Edebiyat bu işlevi gerçekleştirirken hem zevk verir, hem de öğretir. Edebiyat tarihini açıklamak için, perspektivizmden bahsetmek yerinde olacaktır. Perspektivizme göre, bütün eserler eş zamanlı bir düzende yaşarlar; yani bütün eserler bilinmeyen bir geçmişte yaratılmış olup, günümüzde yaşar ve geleceğe doğru akar, giderler. Bu demektir ki, bütün eserler organik bir bütündür. Bu organik bütün içindeki eserler, hiyerarşik bir düzende yer alırlar; hem birbirlerine benzerler, hem de birbirlerinden farklıdırlar. Bu eserlerin benzerlikleri, edebiyat geleneğini oluşturur. Edebiyat teorisi, edebi eserlerin tümevarım metoduyla incelenmesi sonucu elde edilen bilgilerin, normların ve değerlerin oluşturduğu bir sistemdir ve edebi eserlerin objektif olarak incelenmesi için gereklidir. Edebiyat eleştirisi, eserlerin çözümlenmesi, yorumlanması, ve değerlendirilmesidir. Eleştirmen, amacına ulaşmak için, hem tümevarım, hem de tümdengelim metodlarını kullanmalı ve sezgisel olarak kazandığı edebiyat yeterliğini edebiyat teorisi ışığında geçerli kılmalıdır. Duyguları ile olduğu kadar, aklı ile de hareket etmelidir. Yabancı dil sınıflarında edebiyatın kullanılması öğrencinin hem yabancı dilde yeterliğini geliştirir, hem de öğrenci eseri anlamaya çalışırken, çözümlemeyi, yorum yapmayı,düşünmeyi, hissetmeyi ve hayal gücünü kullanmayı öğrenir. Yalnız, bir eserin kullanılabilmesi için, öğrencinin, yabancı dilde yeterliğinin olması, ve eserin kültür bakımından öğrencinin anlayabileceği değerler taşıması gerekir. Ayrıca, edebi eser öğrencinin ilgi alanı içinde olmalıdır. Seçilen eserleri yorumlayıp değerlendirmeden önce, romanın doğuşu ve gelişimi hakkında genel bir bilgi verilmelidir. Roman, felsefede rasyonalizm ve psikolojide ampirisizmin meyvesidir. Edebiyatta naturalizm ve realizm ise, 19. yy. da doğmuş olup, ve halen 20. yy. da yaşamaktadırlar. Bu iki akım, modern akımların temel taşını oluşturmuştur. Modernizm bir yaşam felsefesidir. Batı kültürlerinde ve medeniyetinde 20. yy» in başında, Darwin' in evrim teorisi ve naturalizmden kaynaklanan bir kültür kaosu vardır. Bu kaosa bir son verip düzen getirmek için, modern insan, kendi tecrübesi ışığında yeni değerler oluşturmak istemiştir. Yapısı bakımından romanda ve kısa hikayede, tecrübesizlikten tecrübeye doğru ilerleyen bir kişinin gelişim süreci anlatılır. Ne var ki, seçilen hikayelerin incelenmesi ve öğretiminde öğrencilerin yalnız bunları bilmesi yeterli değildir. Bundan dolayı onlara hikayenin makro-stilistik kategorilerini açıklamak gereklidir ki, onlar değerlendirmelerini bu kategoriler ışığında, objektif olarak yapabilsinler. Bunlar, anlatım teknikleri, bakış açısı, olay örgüsü, karakter, zaman ve sembolizmdir. Tezde, Joyce* un hikayeleri bu kategorilere göre ayrıntıları ile incelenmiştir. ”Araby“deki çocuk, ”Eveline“deki genç kız, ve ”The Boarding House"daki Bay Doran hikayelerin başkişileridir. Yani bizi şaşırtarak değişen ve gerçekçi felsefe içinde olgunluğa erişen karakterlerdir. Üçü de, belli bir süreçten geçip, hayallerinden ve ideallerinden ödün vererek gerçeklere teslim olurlar. Hepsi de duyarlı ve duygusal insanlardır, belli ideallerin peşinde koşarken, ideallerinin yaşadıkları toplumsal şartlarda gerçekleşemeyeceğini farkederler. Sonuç olarak, bu duyarsız toplumun normdan sapmış gerçekleri onları başarısızlık ve hayal kırıklığına uğratır. Joyce, büyük bir ustalıkla, bu insanların psikolojik durumlarını sergiler. Olaylar çoğunlukla karakterlerin ruhlarında geçer. Joyce, bilinç akışı tekniği ve psikolojik çözümlemelerle, modern insanın, çarpık modern dünyada yaşadığı umutları ve umutsuzlukları, idealleri ve acı gerçekleri yansıtır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of the thesis is to discuss how to teach literature through short stories in advanced and upper-intermediate EFL classes in the light of macro-stylistic categories by exemplifying the process with“Araby”,“Eveline”, and“The Boarding House”by James Joyce. The first chapter of the thesis is about the aim, the background, the scope of the study. The second chapter contains the concepts of literary history, literary theory, literary criticism, and literariness. Also, how literature should be taught is discussed. The third chapter reviews the intellectual background of the novel as a literary genre, and the fourth chapter gives the grammar of fiction. The last chapter deals with how to teach“Araby”,“Eveline”, and“The Boarding House”by James Joyce in the light of macro-stylistic categories. In conclusion, a compact summary of the whole thesis is given.