Hıristiyanlık'ta ruhbanlık anlayışı
Priesthood in Christianity
  1. Tez No: 228009
  2. Yazar: NADİDE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Hıristiyanlık'ta ruhbanlık anlayışını ele aldığımız bu çalışma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Tezimizin giriş bölümünde ruhbanlık ile ilgili kavramlar ve çeşitli dinlerde ruhbanlık anlayışı üzerinde durulmuştur. I. Bölümde bu dinin üç ana mezhebi Katolik, Ortodoks ve Protestanlık mezhepleri bağlamında Hıristiyanlık'ta ruhbanlık anlayışının kökeni ve tarihsel gelişimi ele alınmıştır. II. Bölümde ise belirtilen üç mezhep çerçevesinde günümüzde Hıristiyan Kiliselerinde ruhbanlık teşkilatı ile ilgili bilgi verilmeye çalışılmıştır. Sonuç bölümünde ise yapılan araştırmanın genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmamızda görülmüştür ki dünyevi yaşam ile dini yaşam arasında aracılık işlevi gördüklerine inanılan ruhbanlık kurumu Hıristiyanlık için büyük öneme sahiptir. Bu dinin mensupları, ruhbanları Mesih'in yeryüzündeki temsilcileri olarak görmektedir. İncillere göre, Kilisenin İsa Mesih'ten ilahi görevi hakkıyla yerine getirecek vasıtaları almış olarak yeryüzünde Mesih'in görevini sürdürdüğü, dolaysıyla ilahi otoriteyi temsil ettiği kabul edilmektedir. Bu çerçevede ruhban sınıfının dini yaşamın icra ve ifasında, Hıristiyan ahlakının öğretilmesi ve uygulanmasında önemli görevleri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study consists of an introduction and two chapters. In the introductory part of our thesis concepts on priesthood and the sense of priesthood in various religions have been emphasized. In the first chapter within the context of three main sects of this religion as Catholic, Orthodox and Protestantism, the origin of the sense of priesthood and its historical development have been discussed. In the second chapter within the framework of the three sects stated, an attempt has been made to give information concerning the organization of the priesthood in today?s Christian churches. In the Conclusion Part a general evaluation of the research done has been made. It has been seen in our study that the institution of the priesthood, which is believed to function as a mediator between the secular life and the religious life, has great importance for Christianity. The members of this religion see the clergy as Jesus Christ?s representatives on earth. According to the Bible, it is accepted that the Church has maintained the Jesus?s duty on earth by receiving the right means from the Jesus Christ to perform the divine duty properly, thus representing the divine authority. Within this framework, the clergy has important duties in the performance and execution of the religious life and teaching and practice of Christian ethic.