Yazılı belgeler ışığında Lukka, Pedassa ve Walma Ülkelerinin tarihi ve tarihi coğrafyası
The history and historical geography of Lukka, Pedessa and Walma Lands in the light of written documents
- Tez No: 314729
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN ALPARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hititoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
Bilindiği gibi tarih kavramı iki ana unsurdan oluşmaktadır; mekân ve zaman. Tez çalışmamız ile Hitit Dönemi'ndeki Lukka, Peda??a ve Walma Ülkelerinde gerçekleşmiş olan olayların, mekân kurgusunu gözler önüne sermek amaçlanmıştır.Güneybatı Anadolu'da (Lukka) ve İç Batı Anadolu'da (Walma, Peda??a) Hitit tarihi açısından eksikliği hissedilen lokalizasyon çalışmalarının yapılması ve bu lokalizasyonlara dayanarak tarihi ve tarihi coğrafya çalışmalarının sağlam temellere oturtulması gerekmektedir. Çalışmamız sayesinde, sadece Anadolu'nun söz konusu coğrafyası değil, dönem içerisinde bu ülkeler ile bağlantılı olan diğer ülkeler ve bölgeler hakkında bilgi edinmek mümkün olmaktadır. Diğer yandan Anadolu dışındaki kaynaklar da konumuza dâhil edilerek olaylar kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir.Çalışmamızda Lukka, Peda??a ve Walma Ülkelerinin lokalizasyonları ve büyük ölçüde bu ülkeler içerisinde yer alan kentlerin lokalizasyonları ile birlikte, ülkelerin sosyal ve politik yapıları hakkında sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As known, the notion `history? consists of two basic elements; place, and time. Our study aims to reveal the place setup of the events taken place in Lukka, Peda??a and Walma lands in Hittite period.Localization studies, the absence of which is felt in regards of Hittite history, should be made in Southwestern Anatolia (Lukka) and western part of Central Anatolia (Walma, Pede??a), and the studies of history and historical geography should be built on strong foundations based on the aforementioned localizations. Thanks to our study, it is possible to obtain information about not only the aforementioned regions of Anatolia, but also the other lands and regions connected to those. Moreover, the events are assessed by including the sources outside of Anatolia to our subject, as well.In our study, results are obtained about the localizations of Peda??a and Walma lands and the cities which were situated in the aforementioned lands to a great extent, as well as about the social and political structures of those lands.