Immaneul Kant'ın iman anlayışı
Immanuel kant on faith
- Tez No: 228027
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu tez giriş ve sonuç dışında iki bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde Kant'ın yaşamı ve felsefi gelişimi incelendi.Birinci bölümde Kant'ın Bilgi anlayışı üzerinde durulmaktadır. Bilgi anlayışı Kant'ın iman anlayışına bir temel oluşturması açısından son derece önemlidir. Bu nedenle bilginin temel öğelerini tartışarak iman anlayışı açısından önemini incelendik. Bölüm sonunda Kant'ın bilgi anlayışını bir bütün olarak değerlendirdik.İkinci bölümde Kant'ın iman anlayışı üzerinde durulmaktadır. Bu bölümde Kant'ın iman kavramı ve ilişkili olduğu diğer kavramlar incelendi. Ardından Kant'ın imanı temellendirme noktasındaki çabaları üzerinde duruldu. Ayrıca Kant'ın yerleşik dine ve kurumlara yönelik tutumu tartışıldı. Kant, teorik temellendirmeyi reddetmekte ve imanın pratik temellere dayanması gerektiğini iddia etmektedir. Bölüm boyunca Kant'ın bu iddiası tartışıldı ve bölüm sonunda onun iman anlayışının bir değerlendirilmesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
This dissertation is composed of two chapters in addition to an introduction and a conclusion.In the introduction, Kant?s life and his philosophical development are investigated.Chapter I focuses on Kant?s epistemology. His theory of knowledge is of utter significance inasmuch as it constitutes a foundation for his concept of faith. It is for this reason that we discussed the basic elements of knowledge and examined its significance in terms of the concept of faith. At the end of the chapter, we critiqued Kant?s theory of knowledge as a whole.Chapter II deals with Kant?s notion of faith. Here Kant?s concept of faith and the related concepts are examined. Discussed next are the efforts that Kant made to establish faith and his attitude toward the established religion and religious institutions. Kant rejects the theoretical foundations of faith and claims that faith be based on practical grounds. This claim of Kant is discussed throughout the chapter and his understanding of faith is critiqued at the end.