Kişilerarası tarz, kendilik algısı, öfke ve psikosomatik bozukluklar
Interpersonal style, self perception, anger and psychosomatic disorders
- Tez No: 228040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL DURAK BATIGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırmada, koroner arter hastalığı, mide hastalığı, cilt hastalığı ve diyabet hastalığı olan psikosomatik sorunlara sahip bireylerde kendilik algısı, kişilerarası tarz ve öfke arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini psikosomatik hastalığı olan bireyler (125) ile sağlıklı bireyler (209) oluşturmaktadır. Araştırmada psikosomatik hastalıklar `Stres Belirtileri Ölçeği' ve `Kısa Semptom Envanteri' ile, kendilik algısı `Sosyal Karşılaştırma Ölçeği' ile, kişilerarası ilişki tarzı `Kişilerarası Tarz Ölçeği' ile, öfke yaşantıları `Çok Boyutlu Öfke Envanteri' ile değerlendirilmiştir.Yapılan analiz sonuçlarına göre; psikosomatik bozukluklar üzerinde yaş, cinsiyet ve medeni durumun etkileri olduğu; bununla birlikte yaş ve cinsiyetin stres belirtilerini yordayıcı güçlerinin olduğu bulunmuştur. Gruplar kendilik algısı, kişilerarası tarz ve öfke değişkenleri açısından karşılaştırıldığında hasta grup ile sağlıklı grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Saldırgan öfke davranışları, kendilik algısı, yaşam doyumu ve kişilerarası memnuniyet değişkenleri hem hasta grupta hem sağlıklı grupta stres belirtilerini yordamaktadırlar. Ayrıca içe dönük öfke tepkileri sağlıklı grupta stres belirtilerini yordamaktadır.Tüm sonuçlar genel olarak değerlendirildiğinde, psikosomatik bozukluğu olan kişilerin kendilik algılarının daha olumsuz, kişilerarası iletişim tarzlarının sorunlu, öfke düzeylerinin ise daha yüksek olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between self perception, interpersonal style and anger in people who has psychosomatic problems like coronary heart disease, gastrointestinal disorders, dermatology disorders and diabetes were investigated. The sample of the study is formed with people who has psychosomatic disorders (125) and healty people (209). Psychosomatic disorders, self perception, interpersonal styles and anger were evaluated by `Symptoms of Stress Scale?, `Brief Symptom Inventory?, `Social Comparison Scale?, `Interpersonal Style Scale? and ` Multidimentional Anger Questionnaire? respectively.For the results of analysis it is revealed that there are effects of age, gender and marital status on psychosomatic disorders and nonetheless age and gender were found that they were the predictor variables of symptoms of stress. When the groups are compared in terms of self perception, interpersonal style and anger variables, the differences between the patient group and the healty group were found statistically significant. Aggressive anger behavior, self perception, life satisfaction and interpersonal satisfaction predict symptoms of stress in both the patient group and the healty group. Also, introversion anger response predict the symptoms of stress in healty group.All the results were concluded that people who has psychosomatic disorders has more negative self perception, problemeatic interpersonal styles and higher anger level.