Roma Hukuku'nda ve Türk Hukuku'nda intifa hakkı sahibinin hakları ve borçları
In Roman law and Turkish law rights and obligations of ususfructuriarus
- Tez No: 218157
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN KÜÇÜKGÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Roma Özel Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Gerek Roma Hukuku'nda gerekse Türk Hukuku'nda mülkiyet hakkından sonra gelen en kapsamlı ayni hak olan intifa hakkının incelenmesi, günümüz intifa hakkı sahibinin haklarını ve borçlarını karşılaştırmalı olarak ortaya konması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu tezin amacı da intifa hakkı sahibinin hakları ve borçlarını Roma Hukuku'nda ve Türk Hukuku'nda karşılaştırmalı olarak inceleyerek konunun uygulayıcılar ve teorisyenler için paylaşılabilir hale getirmektir. Çalışmanın biçimsel yerleşimi iki bölüm ve bir ekten oluşturulmuştur. Çalışmanın giriş bölümünü izleyen birinci bölümde, Roma Hukuku'nda intifa hakkı sahibinin hakları ve borçları anlatılmaktadır. Anlatım intifa hakkı sahibinin haklarının ve borçlarının neler olduğunun açıklanması ve ilgili Digesta ve İnstitutiones bölümleri ile desteklenmesi şeklindedir. İkinci bölümde Roma Hukuku ile karşılaştırmalı olarak Türk Hukuku'nda intifa hakkı sahibinin hakları ve borçlarıdır. Bu bölümde Türk Hukuku ve Roma Hukuku'ndaki intifa hakkı sahibinin hakları karşılaştırılmış, tarihsel gelişim süreci içerisinde eklenen ya da mahiyetleri itibariyle değişikliğe uğrayan haklar ve borçlar tek tek anlatılmaktadır. Tezin ek kısmında, tez içerisindeki kavramların günümüz uygulamasındaki görünümleri olan Yargıtay kararları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Analyzing of usus fructus which is the well-rounded real right after property right in Roman law and Turkish law has a big importance at stating of obligations and rights of ususfructuriarus comparatively. Purposes of this thesis are to analyze this subject comparatively with both laws and to share with implementing and theorists. This thesis consists of two parts and an appendix as format. Obligations and rights of ususfructuriarus in Roman law are described in the first part following abstract. This part consists of explanations of rights and obligations of ususfructuriarus with the support of in pertinent part of ?Digesta? and ?İnstitutiones?. These obligations and rights have been compared with Roman and Turkish law in the second part. Appendixes in historical development and changes as per composition at rights and obligations are described severally. Apendix of thesis consists of Court of Appeal?s decisions which are views of concepts in thesis at the present day.