Bankacılık sektöründe etkinlik ve veri zarflama analizi yöntemi ile ölçülmesi
Efficiency in banking sector and measuring with data envelopment analysis
  1. Tez No: 228041
  2. Yazar: AHU YAŞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ARGUN KARACABEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Veri Zarflama Analizi (VZA), dogrusal programlamanın özel bir uygulamasekli olup, aynı amaç ve hedeflere sahip isletmelerin göreceli olarakverimliligini ölçmede kullanılmaktadır.Bu çalısmanın amacı bankacılık sektörü açısından etkinlikkavramının açıklanması, konuya iliskin literatür çalısmalarına yer verilmesi veTürkiye'deki bankaların 2002-2003-2004 yıllarına iliskin etkinliklerini ölçmektir.Çalısmada VZA yöntemi kullanılarak hangi bankaların etkin oldugu ölçülmüs ve2002 Ocak ile 2004 Aralık arasındaki dönemde (yılsonu verileri çerçevesinde)bankaların etkinlik skorlarındaki degisime yer verilmistir.Yapılan analizlerde ortaya çıkan sonuçlara göre Türk ticari bankacılık sistemindeetkin olmayan çıktıların varlıgı mevcuttur. Bankalar aynı miktarda girdikullanarak daha fazla çıktı üretme sansına sahiptirler. Bankaların performansdegerlendirmelerinde bu noktaları göz ardı etmemeleri uygun olacaktır.Çalısmada ulasılan sonuçlara göre bankaların aktif büyüklügününartması bankanın etkinlik degerine olumlu katkı saglamaktadır. Yapılan analizsonucunda, belirlenen dönem ve seçilen girdi-çıktı degiskenleri çerçevesindekamu bankalarının özel bankalara gore daha etkin çalıstıgı da varılan bir digersonuçtur.
Özet (Çeviri)
Data envelopment analysis (DEA) is an application of linearprogramming that has been used to measure the relative efficiency ofoperating units with the same goals and objectives.The aim of this paper is to measure the efficiency of the state and privatebanks in Turkey and to investigate whether the differentiation in the efficiencyof banks. In this context, we analyze the efficiency of banks by using dataenvelopment analysis (DEA) and try to identify which banks were the mostefficient in the period December 2002- September 2004.In the analysis part of the study, efficiency scores of Turkish banks aremeasured and banks?s efficiency exchange mentioned.To the results of the study, size of the bank assets influence theefficiency scores of banks good. And state banks are more efficient thanprivate banks.