Ürün güvenliği ve standardizasyon açısından tüketicinin korunması
Consumer protection in terms of product safety and
  1. Tez No: 228042
  2. Yazar: SONGÜL VAROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM AKİPEK ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
M.Ö. 18. yüzyılda Hammurabi Kanunları ile başlayan tüketicinin korunması kavramı, üretimin mal ve hizmet alım-satımının ülkesel sınırları aşarak uluslararası bir nitelik kazanmasıyla, tüm tüketim faaliyetinin vazgeçilmez bir unsuru olmuştur. Tüketicinin korunmasına yönelik ilk düzenleme 1972 tarihinde ABD'de yürürlüğe grimiştir. Değişen ihtiyaçlara cevap verebilmek amacıyla Tüketici Politikasının kapsamı da her geçen gün biraz daha genişlemektedir. Günümüzde, tüketicinin korunması kavramı genel olarak ürün güvenliği adı verilen, piyasaya arz edilen veya hizmete sunulan tüm ürünlerin güvenli olması üzerinde yoğunlaşmaktadır.AB'de doğrudan ürün güvenliğine ilişkin ilk düzenleme 1992 tarihli ve 92/59/EC sayılı ?Genel Ürün Güvenliği Direktifi? ile yapılmıştır. Değişen koşullar nedeniyle 03.12.2001 tarihinde 92/59/EC sayılı Direktif yürürlükten kaldırılarak, piyasaya sürülen ürünlerin genel güvenlik gereklerinin düzenlenmesi ve tüketicilerin tehlikeli ürünlere karşı sağlık ve güvenliklerinin etkin bir biçimde korunması amacıyla, piyasaya yalnız güvenli ürünlerin sürülmesini öngören 2001/95/EC sayılı ?Genel Ürün Güvenliği? Direktifi yürürlüğe konulmuştur.Ülkemizde, Avrupa Birliği'nin 92/59/EC sayılı Genel Ürün Güvenliği Direktifi 11/01/2002 tarihinde yürürlüğe giren 4703 sayılı ?Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun? ile uyumlaştırılmıştır. AB'nin Direktifinin yürülükten kaldırlarak yerine 2001/95/EC Direktidinin getirilmesiyle ülkemizde de, mevzuat uymu amacıyla, 4703 sayılı Kanun yerine Ürün Güvenliği Kanun Tasarısı hazırlanmıştır. Kanun Tasarısının yasalaşma süreci tamamlanmamıştır.Çalışmamızda hukuki boyutuyla ürün güvenliği ve tüketicinin korunması kavramı incelenmiş bu incelemede AB düzenlemeleri ile Türk hukuku karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The history of consumer protection goes back to the Code of Hammurabi. Since the 1970?s, the nature of production has changed quite fundamentally. In the development process of production, the protection of consumer has become an important issue in the context of consumption activity. These changes and needs have caused new legislation on consumer protection. The first legislation was prepared in the USA in 1972 and till today various kinds of national and international legislations have been developed to protect consumer.EU has adopted 92/59/EEC General Product Safety Directive in 1995. This Directive was amended by 2001/95/EC General Product Safety Directive. This new Directive sets out general safety requirements for the consumer products placed on the market.It is important for Turkey, to unify her legislation with the EU legislation. To this end, Turkey was adopted the Consumer Protection Act in 1995 and the ?Law of Preparation and Implementation of Technical Legislation related to the Products? numbered 4703. Nowadays, Product Safety Regulation has been prepared and soon come into force to adapt the EU?s 2001 General Product Safety Directive.