Avrupa Birliği'nin Akdeniz politikasının gelişimi
Evolution of the European Union's Mediterranean policy
- Tez No: 228043
- Danışmanlar: PROF. DR. A. FÜSUN ARSAVA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Avrupa Birliği'nin dış politikası, iç ve dış faktörler tarafından şekillenmektedir. Avrupa entegrasyon süreci ile Avrupa içi dinamikleri ifade eden iç faktörler, uluslararası gelişmelerden bağımsız değildir. Avrupa entegrasyon süreci, uluslararası gelişmelere bir yanıt ve uluslararası sorunlara bir çözüm arayışı niteliği taşımaktadır. Tezde, uluslararası gelişmeler ile anılan gelişmelerin etkilediği Avrupa entegrasyon sürecinin Avrupa Birliği'nin Akdeniz politikasına etkisi değerlendirilmekte, Küresel Akdeniz Politikası, Yenileştirilmiş Akdeniz Politikası, Barselona Süreci, Avrupa Komşuluk Politikası ve Akdeniz Birliği önerisi incelenerek, Avrupa Birliği'nin Akdeniz politikasının dinamik yapısı sergilenmektedir.
Özet (Çeviri)
The European Union?s foreign policy is shaped by internal and external factors. Internal factors which are the European integration process and the European internal dynamics can not be separated from developments in international relations. The process of the European integration can be claimed to be a reaction to certain international events and developments and regarded as a search for solutions to international problems. This thesis analyses influences of internal and external factors on the European Union?s Mediterranean Policy. It explores the Global Mediterranean Policy, the Renewed Mediterranean Policy, the Barcelona Process, the European Neighbourhood Policy and suggests that the European Union?s Mediterranean Policy is dynamic and subject to change due to internal and external factors.