Özgün değerlendirme tekniği bağlamında Avrupa dil gelişim dosyası uygulamalarının okuma becesirine etkisi
The effect of European language portfolio applications on reading skills through authentic assessment
  1. Tez No: 228062
  2. Yazar: BENGÜ AKSU ATAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Yabancı Dil Öğretimi alanında değerlendirme yöntemlerinin eğitim ve öğretim sürecine katkıları bağlamında özellikle geleneksel değerlendirme yöntemlerine alternatif olarak sunulan özgün değerlendirme yöntemlerinin bu alanda giderek artan bir öneme sahip olması ve Avrupa Konseyi'nin desteklediği bir dil öğretim projesi olarak geliştirilen Avrupa Dil Gelişim Dosyası uygulamalarının dil öğrenimi ve öğretimine etkileri, bu çalışmanın temellerini oluşturmuştur.Araştırmada, gerek Avrupa Dil Gelişim Dosyası ve uygulamaları gerekse özgün değerlendirme yöntemleri konu ile ilgili literatür taranarak detaylı olarak incelenmiştir. Atılım Üniversitesi Hazırlık Okulu öğrencilerinden seçilen deney ve kontrol grubu öğrencilerine Avrupa Dil Gelişim Dosyası uygulaması yapılmış ve bu uygulamanın öğrencilerin yabancı dil öğrenim başarı ve tutumlarına etkileri araştırılmıştır. Ayrıca, Atılım Üniversitesi Hazırlık okulu öğretim elemanlarına Özgün Değerlendirme Hedef Belirleme Envanteri uygulanarak özgün değerlendirme yöntemlerine karşı tutumları belirlenmeye çalışılmıştır. Deneysel çalışma sonunda elde edilen tüm veriler istatiksel olarak değerlendirilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing importance of authentic assessment, presented as an alternative assessment technique for traditional assessments, from the point of contributions of assessements to learning-teaching process in foreign language teaching and being a language teaching project of Council of Europe, the impact of European Language Portfolio implementations on language learning and teaching are the basis for this study.In this research, both European Language Portfolio and authentic assessment techniques have been investigated in details by reviewing the relevant literature. It has been implemented an experimental study to the students of Atılım University Prep School and the effects of this experimental implementation on students foreign language learning achievement and attitude have been investigated. Additionally, Authentic Assessment Inventory for Goal Setting has been applied to the instructors of Atılım University Prep School in order to identify their attitude towards authentic assessment. All the collected data have been statistically evaluated and commented on.