Avrupa Birliği ve medya: Türkiye'de yazılı basında Avrupa Birliği haberleri
European Union and media: News on European Union in Turkish print media
- Tez No: 228064
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ulusal yazılı basında yer alan Avrupa Birliği (AB) haberlerinin incelendiği bu çalışma da, değişen bağlamlara göre `şeylerin' tanımlarının, yüklenen anlam ya da değerlerin, temsillerin değiştiği ve bunların konumlanmalarının birbirinden çok farklı formları olduğu temel varsayımından yola çıkılarak AB konusunun 2004 Zirve dönemi ve 2006 Zirve dönemlerinde basındaki temsil biçiminde ne tür değişimlere uğradığı ortaya konulmaya çalışılmıştır.Çalışmanın ilk bölümünde uylaşım sorunsalına açıklık kazandırılarak bu bağlamda liberal ve eleştirel yaklaşımcıların haber anlayışlarına yer verilmiş, `rıza'ya ilişkin kısa saptamalarda bulunulmuştur. Ardından gerçek sorunsalı, temsil, dil ve anlamlandırma konularına değinilerek, temsilin neden değişime açık olduğu anlatılmaya çalışılmıştır.Son bölümde ise 2004-2006 Zirve dönemlerinde yaşanılan gelişmeler ayrıntılandırılarak, bu bağlamda Türkiye-AB Zirve dönemlerinde temsilde gözlenen farklılaşma noktaları ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, in which national press news about European Union relations has been examined, tries to find out how and in what ways the representation of European Union membership in Turkey transformed during the European Union Summits in 2004 and 2006. The principle that meanings, values and representations of `things? change over time due to the existence of various contexts, and thus, that different roles and forms may be attributed to them accordingly, is the major methodological premise of this study.In the first part, the main aim is to reveal what is meant by the word `consensus?, which then enables to include some different approaches of liberal and critical minded theorists to news, and to add some comments on the idea of `consent?. By touching upon the issues of representation, language and meaning, and the problematic of reality, the intention in the following part has been to explain why representation is usually open to change.Going through a detailed analysis of the developments observed during the Summits of 2004 and 2006, it is the main object in the last part to pursue the basic points of change visible in the representation, especially during the years of these European Union Summits.