Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde Fransız ve İngiliz basınında Türkiye'nin temsili: Karşılaştırmalı bir analiz
Representation of Turkey in French and English press in the European Union membership process: A comparative analysis
- Tez No: 848041
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER YAĞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 370
Özet
Medya, kamuoyunu şekillendirmede ve algıları etkilemede çok önemli rol oynayan bir iletişim aracıdır. Yapılan araştırma kapsamında, üyelik sürecinde Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki ilişkiler incelenmiş, bu dönemde yer alan, dönüm noktası niteliğindeki haberler araştırılmış ve bu tarihler kapsamında örneklemler çıkartılmıştır. Örneklemler oluşturulurken, İngiltere ve Fransa'da farklı siyasi ve ideolojik görüşlere sahip gazeteler göz önüne alınmış ve bu gazetelerde yer alan ve incelemelere kaynak oluşturacak haberler üzerine araştırma ve analizler gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda, çalışmanın ilk bölümünde Haber ve İdeoloji kavramlarının kuramsal açıdan ilişkisi ve birbirlerine olan etkileri incelenecektir. Yabancı basında, özellikle de Kolonici bir geçmişe sahip iki millet olan İngiliz ve Fransız yazılı basınında Türkiye'nin temsilinin incelenmesi aşamasında, Batı'nın bakış açısını çözümlemek için özellikle Oryantalist bakış açısı çerçevesinde değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, Avrupa kıtasını bütünleşmeye götüren ekonomik, siyasal ve sosyal nedenler tartışılmış ve 60 yıldan beri Türkiye'nin üye olmayı hedeflediği bu Birliğin önemi ve yapısı ile üyelik süreci ve bu süreçte karşılaşılan temel engeller üzerinde durulmuştur. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik süreci çerçevesinde önem taşıyan tarihlerde, Fransız ve İngiliz yazılı basınında yer alan haberlerinin içerik analizi yöntemiyle çözümlenmesi yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, siyasi, kültürel ve ideolojik değerlerin haberin yorumlanması aşamasındaki etkisi tartışılmaz bir gerçek olarak ortaya çıkmaktadır. Farklı ideolojilere sahip gazetelerin Türkiye ile ilgili haberleri tarihi, kültürel ve siyasi faktörlerin etkisiyle farklı perspektiflerden ele aldıkları saptanmıştır. Anahtar Kelimeler; Avrupa Birliği, üyelik süreci, medya, temsil
Özet (Çeviri)
Media is a communication tool that plays a very important role in shaping public opinion and influencing perceptions. Within the scope of the research, the relations between the European Union and Turkey in the membership process were examined, the milestone news in this period were researched and samples were drawn within the scope of these dates. While forming the samples, newspapers with different political and ideological views in England and France were taken into consideration, and research and analyzes were carried out on the news in these newspapers that would be a source for the studies. In this context, in the first part of the study, the theoretical relationship between the concepts of News and Ideology and their effects on each other will be examined. At the stage of examining the representation of Turkey in the foreign press, especially in the British and French print media, which are two nations with a colonial past, evaluations were made within the framework of the Orientalist perspective, in order to analyze the perspective of the West. In the second part of the study, the economic, political and social reasons that led to the integration of the European continent were discussed and the importance and structure of this Union, which Turkey has been aiming to become a member of for 60 years, as well as the membership process and the main obstacles encountered in this process were emphasized. In the third and last part of the study, the news in the French and English press on important dates within the framework of Turkey's membership process to the European Union was analyzed by content analysis method. According to the findings, the effect of political, cultural and ideological values on the interpretation of the news emerges as an indisputable fact. Key Words; European Union, membership process, media, representation