Avrupa Birliği'nin Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerine yaptığı mali yardımlar ve Türkiye
European Union financial assistance to Commonwealth Independent States and Turkey
  1. Tez No: 228095
  2. Yazar: SERDAR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AKÇAY, PROF. DR. NURETTİN BİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi-Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tez çalışmasında, Avrupa Birliği tarafından Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerine sağlanan yardımlar ile Türkiye'ye sağlanan yardımlar karşılaştırılarak değerlendirilmektedir. Üçüncü ülkelere yapılan mali yardımların AB Bütçesi içindeki ağırlığı, Türkiye gibi aday ülkeler açısından bu fonların ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır.Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde AB mali yardımlarının ana kaynağını oluşturan AB Bütçesi'nin temel özellikleri, üye ülkelerin hangi kıstaslar göz önüne alınarak Bütçe'ye katkıda bulundukları ve Bütçe'nin harcama kalemleri arasında nasıl dağıtıldığı anlatılmıştır. İkinci bölümde Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Bağımsız Devletler Topluluğu'nu oluşturan devletlerin AB'den mali yardım alma nedenleri, hangi ülkenin hangi Program aracılığıyla, hangi projelerin finansmanında kullanılmak üzere ne kadar yardım aldığı açıklanmıştır. Üçüncü bölümde Türkiye'nin AB ile ilişkilerinin başladığı 1963 yılından bugüne kadar aldığı mali yardımlar ele alınmıştır. Dördüncü bölümde BDT ülkeleri ile Türkiye'nin aldığı mali yardımların karşılaştırılması ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise ilk dört bölümde ortaya çıkan önemli bulgular vurgulanmış ve çalışma özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis financial assistance provided by the European Union to Commonwealth Independent States Countries is discussed and a comparative assesment is made on the financial assistance provided to Commonwealh Independent States and Turkey. Considering the ratio of the financial assistance to EU Budget, the importance of financial assistance becomes more obvious to Turkey and to the other applicant countries.This thesis comprises of four chapters. In first chapter, as the main source of the EU financial assistance EU Budget is described in detail. The main characteristics of EU Budget, the contributions to the budget by the member countries and how the budget is allocated between the expenditure categories is explained. In the second chapter, the reasons for the financial assistance which is given by the EU to the Commonwealth Independent States after the collapse of Soviet Union and the projects benefited from the assistance is explained. In the third chapter, Turkey-EU financial relations are explained from the year 1963 to present. . In the fourth chapter, a comparative assesment and evaluation is made on the finacial assitance provided to Commonwealth Independent States and Turkey. In the conclusion, the most important issues discussed in the above chapters are emphasized and summarized.