Farklı azot uygulamasının makarnalık buğday kalitesine etkisi
Effect of nitrogen fertilization on the quality of durum wheat
- Tez No: 22811
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN REFET
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada Orta Anadolu ve Kuzey Geçit Bölgelerinde yaygın olarak ekimi yapılan Kunduru 1149 ve Çakmak 79 çeşitlerinin kaliteleri üzerine azotlu gübrelemenin etkileri incelenmiştir. Ayrıca makarnalık buğday kalite özellikleri arasındaki ilişkiler de belirlenmiştir. Araştırma sonucu azotlu gübre dozu arttıkça tane verimi, camsılık oranı, tanede ve irmikte protein miktarı ve yas öz miktarının istatistik! olarak arttığı saptanmıştır. SDS sedimentasyon değeri ve duyusal test bulgularında da azot dozu uygulaması ile birlikte artış gözlenmiştir. Ayrıca bu özellikler üzerine çeşidinde etkili olduğu belirlenmiştir. Azot do2u artısı, ile birlikte TOIİ değeri önemli düzeyde, pişmiş makarna ağırlık artışı da genelde azalma göstermişlerdir. Pigment miktarı ise genelde çeşitten etkilenmiştir. Hektolitre ağırlığı, 1000 tane ağırlığı, 2.5 mm elek üstü, tanede ve irmikte kül miktarı ile irmik verimi üretim yeri, çeşit ve azotlu gübrelemeden birlikte etkilenmişlerdir. TOM ile duyusal test değeri, tanede ve irmikte protein miktarı, tanede ve irmikte yas öz miktarı ve camsılık oranı arasında her iki çeşit içinde önemli ve yüksek düzeyde negatif korelasyon değerleri belirlenmiştir. SDS sedimentasyon değeri ile tanede ve irmikte protein ve yas öz miktarı; tanede protein, yas öz ve kül miktarı ile irmikte protein, yas öz ve kül miktarı arasında da önemli ve yüksek düzeyde pozitif korelasyon değerleri saptanmıştır. İrmikte pigment miktarı ile irmikte külIll miktarı arasında pozitif, 1000 tane ağırlığı arasında ise negatif ve önemli düzeyde korelasyon değerleri elde edilmiştir'. Camsılık oranı ile TOM değeri arasında negatif, tanede ve irmikte yas öz, tanede ve irmikte protein miktarı arasında ise pozitif ve yüksek korelasyon değerleri bulunmuştur. Kül değeri ile 1000 tane ağırlığı ve 2.5 mm elek üstü arasında önemli ve yüksek düzeyde negatif korelasyon değerleri saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Triticum durum, irmik, makarna, azotlu gübre uygulaması, makarna kalitesi, toplam organik madde miktarı
Özet (Çeviri)
In this research project, the effects of nitrogen fertilization on the quality of two durum wheats Kunduru 1149 and Çakmak 79 grown in the middle and the sub-northern regions of Anatolia. In addition, the relations among durum wheat quality properties were determined. Results of this research showed that as the nitrogen fertilizer level increased the yield, vi treousness, protein and wet gluten content in wholemeal and in semolina increased statistically. It was observed that the SDS sedimentation value and sensory test results also improved with the nitrogen fertilizer. The variety of wheat also affected these properties. When the nitrogen fertilizer level increased the TOM value and weight of cooked spaghetti decreased. The amount of pigment was affected by the wheat variety. Also the test weight, thousand kernel weight, kernel size, ash content in wholemeal and in semolina, and semolina yield were affected by location, wheat variety and nitrogen fertilization. The sensory test value, protein content in wholemeal and in semolina, wet gluten content in wholemeal and in semolina and vitreosness test results showed highly significant negative correlations with the TOM value. On the other hand, the protein content in wholemeal and in semolina and wet gluten content in wholemeal and in semolina showed highly significant positive correlations with the SDS sedimentation value. Highly significant positive correlations were observed between the protein, wet glutön and ash content in the wholemeal samples and in the semolina samples. A highly significant positivecorrelatim coefficient was obtained between the pigment content and ash content in semolina while a negative correlation coefficient was obtained between pigment content and thousand kernel weight. The correlations between the vitreosness and the TOM value were negative. Though the correlations between the vitreosness and wet gluten content in wholemeal and in semolina and protein content in wholemeal and in semolina were positive and highly significant. Highly significant negative correlations were found between ash content and thousand kernel weight and ash content and kernel size. KEY WORDS: Triticum durum, semolina, spaghetti, nitrogen fertilization, durum wheat quality, total organic matter