L'Univers de l'écriture de Claude Simon : La Chevelure de Bérénice
Claude Simon'un Yazın Dünyası : La Chevelure de Bérénice
  1. Tez No: 592211
  2. Yazar: GİZEM AYŞE AKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIDIKA SEZA YILANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
20.yüzyılda yaşanılan Birinci ve İkinci Dünya Savaşı sonucunda sanatın tüm alanlarında radikal değişimler yaşandı. Bütün sanatçıların ortak noktası, savaşlar sebebiyle oluşan katı ve kaotik duruma karşı olarak, eserleri aracılığıyla kendilerini özgürce ifade etme isteğiydi. Edebiyat alanında, bu ifade özgürlüğüne en önemli örnek şüphesiz Yeni Roman'dı. 1950'li yıllarla birlikte, Alain Robbe-Grillet, Nathalie Sarraute, Claude Simon, Robert Pinget, Michel Butor, Claude Ollier ve Jean Ricardou gibi bazı Fransız yazarlar alışılagelmiş roman özelliklerini yazı stilleriyle altüst ettiler. Daha önce, romanın en önemli unsurları olarak düşünülen kişi, kurgu, zamanın akışı ve dilin kullanımı gibi unsurlar temelden değişmeye başladı. Resim alanında da bu değişim, empresyonist akım ile birlikte başlayarak fovizm, kübizm gibi farklı akımların ortaya çıkmasına sebep oldu. Paul Cézanne, Pablo Picasso, Joan Miró gibi ressamlar gerek renk kullanımı gerek farklı materyal kullanımları, soyut figürler gibi yeni tekniklerle resim dünyasında çığır açtılar. Bu çalışmanın amacı, Claude Simon'un kullandığı teknikler başta olmak üzere, yeni romancılar tarafından kullanılan yenilikleri, Claude Simon'un resim sanatına olan ilgisini ve resmin Claude Simon'un yazı stiline olan etkisini göstermektir. Çalışmamızda, Claude Simon'un yazın tekniklerini, İspanyol ressam Joan Miró'nun resimlerinden esinlenerek yazmış olduğu La Chevelure de Bérénice adlı eseri üzerinden incelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
As a result of the First and Second World War in the 20th century, radical changes occurred in all fields of art. The common ground of all artists was the desire to express themselves freely through their work, against the chaotic and oppressive situation caused by wars. In the field of literature, the most important example of this freedom of expression was undoubtedly the New Novel. By the 1950s, some French writers such as Alain Robbe-Grillet, Nathalie Sarraute, Claude Simon, Michel Butor, Claude Ollier and Jean Ricardou turned to radical changes in the understanding of the novel. Previously, elements such as fiction, the flow of time and the use of language, are considered as the most important elements of the novel, began to change fundamentally. In the field of painting, this change started with the impressionist movement and caused different movements such as fauvism and cubism to emerge. Painters such as Paul Cézanne, Pablo Picasso and Joan Miró have revolutionized the world of painting with new techniques such as the use of color and the use of different materials and abstract figures. The aim of this study is to show the innovations used by new novelists, especially the techniques used by Claude Simon and Claude Simon's interest in painting and the effect of painting on Claude Simon's writing style. In our study, we tried to examine the writing techniques of Claude Simon through La Chevelure de Bérénice, which was inspired by the paintings of Spanish painter Joan Miró.