Küreselleşme sürecinde kalkınma yardımları: Orta Asya Cumhuriyetleri örneği
Development assistance in the globalization process: A case study of Central Asian Republics
  1. Tez No: 228103
  2. Yazar: KÜRŞAD MAHMAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Küreselleşmenin başlangıcı 1990'lı yılların öncesine uzansa da tarihsel bir süreç olarak Sovyetler Birliğinin dağılmasının ardından gelişimi hız kazanmıştır. Bu süreç içinde bağımsızlığını kazanan 5 Orta Asya Cumhuriyeti, çeşitli politik ve ekonomik sebeplerle kalkınma yardımı sunan ülkelerin ve kuruluşların ilgi alanına girmiş, kalkınma yardımı konusunda belirlenen yeni yaklaşımlar bölge ülkelerine yansıtılmaya çalışılmıştır. Ancak 1990'lı yıllarda genel olarak kalkınma yardımlarında görülen düşüş, bağımsızlığın hemen ardından dış yardımlar konusunda fazlasıyla beklenti içinde olan bölge ülkelerini de etkilemiştir. 2001 yılından itibaren artış gösteren dış yardımlar ise hedeflenen katkıyı sağlayamamış, insani kalkınmışlık ve gelişmişlik göstergeleri istenen düzeylere ulaşamamıştır. Dış yardıma ve müdahalelere kapalı kalarak kendi kalkınma stratejisini belirleyerek başarı kaydededen Özbekistan yardımların etkinliğini sorgulanır kılmıştır. Yaşanan 15 yıllık geçiş süreci sonunda batılı standartlara en yakın ülke Kazakistan olurken, Tacikistan 3. Dünya ülkesi görünümünden kurtulamamıştır.
Özet (Çeviri)
Even though the globalization began before the 1990?s, as an historical process it started to take a momentum after the fall of The Soviet Union. During this process 5 Central Asian Republics that gained independence, for various political and economic reasons felt into a domain of interest to countries and organization that offers development assistance and tried to reflect new approachments of development assistance on regional countries. But in 1990?s development assistance obviously losed momentum and affected newly independent regional countries which had exceedingly relied their expectancy on foreign assistance . Although foreign development assistance increased after year 2001, it could not provide aimed contribution and human development indicators could not reach the desirable level. Uzbekistan being suspicious about foreign aid and intervention implemented its own development programme and its performance made foreign aid questionable. After the transition period of 15 years, Kazakistan has gained the most western type standarts. On the other hand Tajikistan has the appearance of a third world country.