Staging Loss: Melancholia and working-through in three plays by Sam Shepard
Sahnedeki Yas: Sam Shepard?ın üç oyununda melankoli ve çözüm işlemi
  1. Tez No: 228104
  2. Yazar: NİSA HARİKA GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN ELBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmanın amacı, Amerikalı tiyatro yazarı Sam Shepard'ın aile üçlemesi olarak nitelendirilen Gömülü Çocuk, Vahşi Batı ve Aç Sınıfın Laneti adlı oyunlarının hangi bakımlardan yas niteliğini taşıdığını psikanalitik kuram çerçevesinde ortaya koymaktır. Çalışmanın Giriş bölümünde Sigmund Freud'un Psikanalitik kuram içerisinde ?çözüm işlemi? kavramı ile ortaya koyduğu klinik gözlemleri ile Aristotales'in tiyatro kuramı karşılaştırılmış, psikanalizin bir kuram olarak tiyatro metinlerinin incelenmesinde ne ölçüde ve nasıl etkin olabileceği tartışılmıştır. Birinci Bölüm'de Gömülü Çocuk adlı oyundaki ?melankoli? ve ?çözüm işlemi? kavramlarının oyun karakterleri açısından bir incelemesi yapılmakta; İkinci Bölüm'de Vahşi Batı adlı oyunda yine aynı kavramların oyun karakterleri ve ?Amerikan Sınır İdeali? bakımından önemi üzerinde durulmakta; Üçüncü Bölüm'de ise Aç Sınıfın Laneti oyunundaki ?açlık? ve ?lanet? görüşlerini oyun karakterinin nasıl yorumladıkları ve ?Amerikan Rüyası? bağlamında oyunda nasıl irdelendiği incelenmektedir. Sonuç Bölümü bu üç oyunun analizinin seçilen kuram açısından ne ölçüde verimli olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to provide a psychoanalytic perspective on the concept of ?loss? in Sam Shepard?s family plays Buried Child, True West and Curse of the Starving Class. The Introduction presents a discussion of Sigmund Freud?s clinical practices and the concept of ?working-through? and offers a comparison of his theories with Aristotle?s theories on drama. In the First Chapter, the psychoanalytic concepts of ?melancholia? and ?working-through? are analyzed with respect to the psychology of the play characters and the dramatic movement of Buried Child; the Second Chapter presents the analysis of the same concepts in terms of the discussion of the ?American Frontier Ideal? and its influences on the play characters in True West, the Third Chapter sheds light on the way the play characters see the notions of ?curse? and ?starving? and shows how the larger issue of the ?American Dream? is examined in Curse of the Starving Class. The study on the whole focuses on the elements of ?loss? in the light of the theories developed by Sigmund Freud. The Conclusion establishes the theoretical connection between the theory in question and the three plays.