Ortaokullarda öğretim zamanının etkililiğinin yönetici ve öğretmen görüşlerine değerlendirilmesi
The evaluation of instructional time effectiveness in lower secondary schools according to the views of school principals and teachers
- Tez No: 630260
- Danışmanlar: PROF. DR. FERUDUN SEZGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Ortaokullarda öğretim zamanının etkililiğinin yönetici ve öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesini amaçlayan bu araştırmada karma araştırma desenlerinden eş zamanlı üçgenleme deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda ilişkisel tarama, nitel boyutunda ise olgubilim deseni benimsenmiştir. Araştırmanın nicel boyutu için evreni Ankara'nın Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Pursaklar, Sincan ve Yenimahalle ilçelerinde bulunan resmî ortaokullarda görev yapan öğretmenler oluşturmuştur. Örneklemin belirlenmesinde tabakalı örnekleme yöntemi kullanılmış ve araştırmanın örneklemini 400 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmanın nicel verileri araştırmacılar tarafından geliştirilen“Öğretim Zamanı Tuzakları Ölçeği”ve“Öğretim Zamanının Etkililiği Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda 20 okul müdürü ve 20 öğretmenden oluşan katılımcıları belirlemek amacıyla amaçlı örneklem yöntemi altında ölçüt örnekleme ile maksimum çeşitlilik örneklemesi teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın nitel verileri araştırmacılar tarafından geliştirilen açık uçlu ve sondalarla desteklenmiş yarı yapılandırılmış görüşme formları ile toplanmıştır. Nicel verilerin çözümlenmesinde basit korelasyon analizi, bağımsız gruplar için t-testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Nitel verilerin çözümlenmesinde ise betimsel analiz kullanılmıştır. Nicel araştırma sonuçları, öğretim zamanının etkililiğine ilişkin öğretmen görüşlerinin kişisel ve örgütsel zaman tuzakları boyutlarında cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir şekilde değişmediğini göstermiştir. Bununla birlikte, yönetsel ve kavramsal düzenleme boyutlarında anlamlı bir şekilde değiştiği, kadınların yönetsel ve kavramsal düzenleme becerilerine ilişkin ortalama puanlarının erkek öğretmenlere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, öğretim zamanının etkililiğine ilişkin öğretmen görüşlerinin kişisel ve örgütsel zaman tuzakları ile kavramsal düzenleme boyutlarında eğitim değişkenine göre anlamlı bir şekilde değiştiği, yönetsel düzenleme boyutunda ise anlamlı olarak değişmediği belirlenmiştir. Öğretmen görüşlerinin yaş değişkenine göre kişisel ve örgütsel zaman tuzakları ile kavramsal düzenleme boyutlarında bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. Bununla birlikte, yönetsel düzenleme boyutunda yaşa göre farklılaştığı belirlenmiştir. Öğretim zamanının etkililiğine ilişkin öğretmen görüşlerinin kıdem değişkenine göre kişisel ve örgütsel zaman tuzakları boyutlarında farklılık göstermediği, yönetsel ve kavramsal düzenleme boyutlarında ise kıdem değişkenine göre farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğretim zamanının etkililiğine ilişkin öğretmen görüşlerinin hizmet süresi değişkenine göre tüm boyutlarda farklılaştığı belirlenmiştir. Nitel araştırma sonuçları, katılımcıların öğrencilerin genel olarak hazır bulunuşluk düzeylerinin düşük olduğu, buna bağlı olarak öğrencilerde disiplin sorunlarının yaşandığı görüşünde olduklarını göstermiştir. Ayrıca katılımcıların, okullar arasında bölgesel farkların olduğu, dezavantajlı bölgelerdeki okullarda öğrenim görmekte olan öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeyleri ve akademik başarılarının daha düşük olduğu görüşünde oldukları belirlenmiştir. Ayrıca katılımcılar tarafından ebeveynlerin eğitim ve sosyo-ekonomik düzeylerinin genel olarak düşük olduğu belirlenmiştir. Okul yöneticileri öğretim zamanının genel olarak müfredatta belirlenen görevlerin yerine getirilerek etkili yönetildiğini belirtmişlerdir. Bununla birlikte, öğretim zamanı ve okul zamanının etkili yönetilmesinde eğitim sistemi, merkezi yönetim sistemi, eğitim programı içeriği, ikili öğretim sistemi, öğretmenlerden kaynaklanan sorunların yaşandığını belirtenler olmuştur. Okul yöneticileri, yoğun iş yükü, aşırı bürokrasi, rutin resmi prosedürler, plansız görev ve toplantılar gibi örgütsel zaman tuzakları nedeniyle istedikleri ya da düşündükleri şekilde öğretim zamanını yönetemediklerini, bu koşullarda kendilerini bireysel ve mesleki yönden geliştiremediklerini belirtmişlerdir. Ayrıca katılımcılar arasında, öğretim zamanının etkili yönetiminde, öğretmenlerde mesleğini benimseme, sınıf yönetimi, derse hazır girme, öğrencilere bireysel yaklaşma gibi yönetsel ve kavramsal düzenleme becerilerinin yetersiz olduğunu belirtenler olmuştur. Katılımcılar, sınıfta öğretim sürecine ve öğrenme etkinliklerine ayrılan 7 saatlik ders süresinin fazla, 40 dakikalık öğretim süresinin ise yeterli olduğunu belirtmişlerdir. Bununla birlikte, 40 dakikalık ders süresinin temel bilgileri vermede yeterli, ancak derinlemesine bilgi vermede yetersiz olduğunu belirtenlerin yanında, 40 dakikalık öğretim süresinin fazla olduğunu belirtenler de olmuştur. Okul yöneticileri, öğretim zamanının denetiminin müfettişlerin denetim ve yönlendirmesiyle, okul yöneticisinin derslere katılarak sağlanabileceğini belirtmişlerdir. Öğretmenler ise, denetimin öğretmenlerin vicdanına bağlı geliştiğini, bu nedenle öğretmenlerin öz denetimiyle sağlanabileceğini belirtmişlerdir. Okul yöneticileri, öğretim zamanının etkili kullanımına ilişkin öğretmenlerin öğretim zamanının etkili yönetilmesiyle ilgili bilinçlendirilmeleri konusunda hizmet öncesi ve hizmet içi eğitim almaları, velilerin bilinçlendirilmesi, eğitim politikası düzenlenirken olası sorunları önlemek amacıyla eğitim-öğretimin asıl uygulayıcılarına sorularak düzenlenmesi gerektiğini önermişlerdir. Öğretmenler ise, ders saatlerinin azaltılması, öğretmenlerin ve velilerin bilinçlendirilmesi, öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeylerinin artırılması yönünde önerilerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the instructional time effectiveness in lower secondary schools according to the school principals' and teachers' views. For this purpose, simultaneous triangulation pattern of mixed research designs was adopted. The correlational survey model was used in the quantitative dimension of the research and a phenomenology design was used in the qualitative dimension of the research. The quantitative sample of the research was composed from teachers working in the public lower secondary schools in Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Pursaklar, Sincan and Yenimahalle districts of Ankara. Stratified sampling method was used to determine the quantitative sample of this study consisting of 400 teachers. Criteria sampling and maximum diversity sampling were used to identify the qualitative sample consisting of 20 school principals and 20 teachers. The quantitative data of the research were collected through the“Instructional Time Traps Scale”and“Effectiveness of Instructional Time Scale”developed by researchers. Qualitative data of the research were collected by open-ended, semi-structured interview forms supported by probes developed by researchers. In the analysis of quantitative data, simple bivariate correlation, t-test and one-way analysis of variance were used for independent groups. In the analysis of qualitative data, descriptive analysis was used. The results of the quantitative research indicate that teachers' views about the effectiveness of instructional time didn't change significantly in terms of personal and organizational time traps according to gender variable. On the other hand, it was determined that teachers' opinions about the effectiveness of instructional time changed significantly in the dimensions of managerial organization and conceptual organization, and the mean scores of managerial and conceptual organization skills of female teachers were higher than male teachers. It was determined that the opinions of the teachers changed significantly in terms of personal and organizational time traps according to the education variable. However, it has been concluded that it didn't change significantly in the managerial organization dimension, but it changed significantly in the conceptual organization dimension. In the study, it was determined that teachers' opinions about the effectiveness of instructional time didn't show a difference in terms of personal and organizational time traps and conceptual organization dimensions according to age variable. However, it has been determined that the managerial organization dimension varies according to the age dimension. It was determined that the opinions of the teachers about the effectiveness of instructional time didn't differ in terms of personal and organizational time traps according to seniority variable, but it differed in terms of seniority variable in managerial and conceptual organization dimension. It was concluded that teachers' opinions about the effectiveness of instructional time differed in all dimensions according to the duration of service variable. Depending on the results of the qualitative research, the participants stated that the students' level of readiness was generally low and that the students experienced disciplinary problems. In addition, the participants stated that there are regional differences between schools and that the students who are studying in schools in the disadvantaged regions have lower level of readiness and academic achievement. They also stated that the educational and socio-economic levels of the parents were generally low. School principals stated that instructional time is generally managed effectively by fulfilling the tasks defined in the curriculum. However, among the participants, there were those who stated that there were problems arising from the education system, management system, curriculum content, dual education system and teachers in the effective management of school time and instructional time. School principals stated that they couldn't manage their managerial and instructional time as they wanted because of organizational work traps such as heavy workload, excessive bureaucracy, routine official procedures, unplanned tasks and meetings and that they couldn't improve themselves individually and professionally in this conditions. In addition, the participants stated that managerial and conceptual regulation skills of theachers such as adopting the profession, classroom management, attending to the class and approaching the students individually were inadequate in effective management of instructional time. The participants stated that the 7 hours of instructional time is excessive and the 40 minutes of class time are sufficient for instruction and learning activities in the classroom. However, there were those who stated that the 40 minutes of class time was sufficient to provide basic information but insufficient in depth information. There were also participants who stated that the 40 minutes of class time is more than necessary. The school principals stated that the supervision of the instructional time can be ensured by the supervision of the inspectors by attending the lessons. The teachers stated that the supervision developed according to the conscience of the teachers and could be provided by the teachers self- regulation. The school principals suggested that teachers should receive pre-service and in- service training on the effective use of instructional time in order to raise the awareness of teachers regarding effective management of the instructional time and to raise awareness of parents and that education should be organized by asking the actual practitioners to prevent possible problems while arranging education policy. The teachers suggested to reduce the class hours, the awareness of teachers and parents and increase the readiness of the students.