İlkokul öğretmenlerinin örgütsel mutlulukları ile mesleki öğrenme düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between organizational happiness and professional learning levels of primary school teachers
  1. Tez No: 993385
  2. Yazar: GONCA SARIOĞLU GÖK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AYDIN BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Örgütsel mutluluk, kurumların başarısını artıran temel unsurlardan biri olarak değerlendirilmekte ve eğitim örgütlerinin nitelikli bir yapıya kavuşabilmesi için okullarda sağlanması gereken önemli bir özellik olarak görülmektedir. Eğitim kurumlarının temel unsuru olan öğretmenlerin mutlu ya da mutsuz olmaları doğrudan onların iş performansına yansımaktadır. Mutluluk eğitim kurumlarının gelişimini destekleyen önemli bir unsurdur. Değişen ve güncellenen bilgi ve yeterlilik kavramlarına yetişebilmek, geleceğin dünyasına yön verebilmek için öğretmenlerin mesleki olarak devamlı ve düzenli bir mesleki gelişim algısına sahip olmaları gerekmektedir. Yeni gelen nesil ile yenilenen, teknolojik gelişmeler ile değişen ve bilgiye ulaşmanın her zamankinden kolay ve hızlı olduğu bir çağda, öğretmenlerin mesleki gelişimlerini de bu alanda detaylı olarak incelemek ve öğretmenlerin mesleki gelişimlerini ön plana almak ülkelerin eğitim sistemleri için hayati önem teşkil etmektedir. Bu araştırmanın amacı, Çanakkale ilindeki ilkokullarda çalışan öğretmenlerin örgütsel mutlulukları ile mesleki öğrenmeleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Bu bağlamda araştırmanın gerçekleştirilmesi için örgütsel mutluluk ölçeği ve öğretmenlerin mesleki öğrenme ölçeği kullanılmıştır. İlkokullarda görev yapan öğretmenler ile gerçekleştirilen ve ilişkisel tarama modelinden yararlanılan bu araştırmanın evrenini 2024-2025 eğitim öğretim yılında Çanakkale ilinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokullarda görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örnekleminde 309 öğretmen yer almaktadır. Araştırma sonuçlarına göre, öğretmenlerin örgütsel mutluluk düzeyleri ve mesleki öğrenmeleri yüksek düzeydedir. Öğretmenlerin cinsiyet, eğitim durumu, branş, kıdem ve okulda çalışma süresine göre örgütsel mutlulukları ve mesleki öğrenmeleri arasında anlamlı bir farklılık yoktur. Öğretmenlerin örgütsel mutluluk ve mesleki öğrenmeleri arasında orta düzeyde olumlu bir ilişki olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak bu araştırma, örgütsel mutluluk ile mesleki öğrenme arasındaki ilişkiyi ortaya koymuş; öğretmenlerin mutluluğu arttıkça mesleki gelişim süreçlerine daha etkin katıldıklarını göstermiştir. Bu bulgu, öğretmen mutluluğunun yalnızca bireysel bir duygu durumu değil aynı zamanda eğitim kalitesini belirleyen stratejik bir değişken olduğunu ortaya koymaktadır. Mutlu öğretmen, öğrenen okulun temelidir. Bu nedenle“Mutlu öğretmen, mutlu okul; mutlu okul, öğrenen toplum”ilkesi, 21. yüzyıl eğitim vizyonunun merkezinde yer almalıdır.
Özet (Çeviri)
People constitute the foundation of educational organizations, and happiness is widely regarded as one of the fundamental goals of human life. Happiness serves as a critical factor that supports the development of educational institutions. Organizations that prioritize enhancing the well-being of their employees strengthen their effectiveness and productivity, thereby gaining an advantage in achieving institutional goals. As the core actors of educational institutions, teachers' levels of happiness directly influence their job performance. Organizational happiness is considered one of the essential components that contribute to institutional success, and ensuring a high level of happiness in schools is viewed as a prerequisite for building a qualified educational structure. In an era marked by rapid technological advancements, constantly evolving knowledge, and renewed competencies, it has become crucial for teachers to maintain a continuous and sustained perception of professional development. Given that new generations change, technologies transform learning environments, and access to information is faster and easier than ever, examining teachers' professional learning in depth and foregrounding their professional development is vital for the quality and sustainability of national education systems. When considered collectively, happiness and professional learning emerge as mutually influential and significant concepts for teaching and learning processes. The aim of this study is to examine the relationship between organizational happiness and professional learning among primary school teachers working in Çanakkale. For this purpose, the Organizational Happiness Scale and the Teacher Professional Learning Scale were administered. The study was conducted with teachers working in primary schools and employed a correlational survey design. The population consisted of teachers employed in public primary schools affiliated with the Ministry of National Education in Çanakkale during the 2024–2025 academic year, and the sample included 309 teachers. According to the findings, teachers' organizational happiness and professional learning levels did not differ significantly based on gender, educational background, teaching branch, professional seniority, or tenure at their current school. However, a moderate and positive relationship was found between organizational happiness and professional learning. This indicates that as teachers' happiness increases, they participate more actively in professional development processes. The findings reveal that teacher happiness is not merely an individual emotional state but also a strategic variable that shapes the quality of education. A“happy teacher”forms the foundation of the learning school. Therefore, the principle of“Happy teacher, happy school; happy school, learning society”should stand at the core of the 21st-century educational vision.