Streptococcus diacetylactis'den yüksek düzeyde diasetil oluşturan mutantların eldesi ve bunların doğal suşa oranla faj duyarlılıklarının belirlenmesi
Obtaining high level diacetyl producer mutants from streptococcus diacetylactis and determination their phage sensitivity vs wild strains
- Tez No: 22816
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE TUNAİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Doktora Tezi STREPTOCOCCUS DİACETYLACTİS "DEN YÜKSEK DÜZEYDE DÎASETÎL OLUŞTURAN MUTANTLARIN ELDESl VE BUNLARIN DOĞAL SUSA ORANLA FAJ DUYARLILIKLARININ BELİRLENMESİ Aynur Gül KARAHAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Bilimi ve Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Nezihe TUNAÎL 1992, Sayfa: 118 Jüri : Prof. Dr. N. Tunail Doç. Dr. S. Asal Doç. Dr. Y. Beyatlı Bu araştırmada, tereyağ üretiminde starter olarak yaygın biçimde kullanılan Streptococcus diacetylactis (Lactococcus lactis subsp. lactis biotip diacetylactis) suşlan çeşitli yörelerden sağlanan çiğ süt, krema, tuzsuz mutfak tereyağı ve Beyaz peynir örneklerinden izole edilerek tanımlanmıştır. Farklı düzeylerde diasetil üretimi gerçekleştiren 4 suş (SD-SS38, SD-SS105, SD-KS14, SD-SS95) mutasyon çalışma larında kullanılmıştır. Bunlara ek olarak yerli suşlarla kıyaslamak amacıyla Chr. Hansen (Danimarka) SP-02 tereyağ kültüründen izole edilen bir suş da (SD-SP-02) mutasyon çalışmalarına alınmıştır. Bu suşlann diasetil üretim miktarları sırasıyla 3.36 |ig/ml, 2.30 jıg/ml, 1.40 jıg/ml, 1.30 u.g/ml ve 0.87 fig/ml olarak saptanmıştır. Diasetil üretimi yüksek mutantlann elde edilmesi amacıyla y, UV ışınlan, EMS ve EMS + UV ışınlan uygulamalan gerçekleştirilmiştir. Denemeler sonucunda, dia setil üretimleri oldukça yüksek olan SD-SS38 ve SD-SS105 doğal suşlardan aktif mutantlann elde edilmesi mümkün olmamıştır. Buna karşılık SD-SS38 susunun 0.50 Hg/ml diasetil üreten varyantından, diğer 2 yerli suşdan (SD-SS95 ve SD-KS14) ve ticari suşdan (SD-SP-02) aktif mutantlar elde edilmiştir. SD-SP-02 susunun mu- tamlarında diasetil üretiminde ebeveyne göre 9 kat, diğer 3 susun mutantlannda ise3-5 kat artışlar sağlanmıştır. Ancak mutantların hiçbiri SD-SS38 doğal susunun dia- setil üretim miktar olan 3.36 \ıg/nû değerine ulaşamamıştır. Elde edilen 1 15 mutan- tın depolanmaları sırasında 2 aylık periyotlarla yapılan kantitatif diasetil tayinlerinde, değerler sürekli iniş ve çıkışlar göstermiştir. Faja dirençliliğin araştırıldığı denemelerde UV, EMS ve EMS + UV uygulama ları sonucunda elde edilen mutantlardan 24 adedi denenen tüm fajlara karşı dirençli bulunmuş, ancak y ışınlan uygulaması ile elde edilen mutantlardan hiçbirinde tüm fajlara karşı direnç saptanamamıştır. Mutajenlerin etkisiyle konakçı dizgesinde mey dana gelen değişiklikler nedeniyle mutantların büyük bir kısmı ebeveyn suşlann du yarlı olduğu fajlara direnç kazanırken, ebeveyn suşlann dirençli olduğu bazı fajlara karşı da duyarlı hale gelmişlerdir. Denenen 27 fajdan en yüksek litik etkenliği ebeveyn suşlardan 3 'ünü lize eden P9O-39p0 fajı, mutantlardan 79'una etki ederek % 68.70 gibi yüksek bir oranda ger çekleştirmiştir. Litik etkenlik açısından P9O-39p0 fajını, P131-30, P94-22p0, P131-70 ve P94-28p0 fajlannın izlediği saptanmıştır. Depolama sürecinde diasetil miktarlannda görülen iniş ve çıkışlar nedeniyle starter olarak kullanılmadan önce, diasetil üretimi yükseltilmiş ve tüm fajlara dirençli bulunan mutantlarda, diasetilin kantitatif olarak belirlenmesi gerektiği sonucuna va- nlmıştır. ANAHTAR KELİMELER :L. lactis subsp. lactis biotip diacetylactis, diasetil, mu- tasyon, laktik bakteriyofaj, faja duyarlılık, litik etkenlik. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis OBTAINING HIGH LEVEL DIACETYL PRODUCER MUTANTS FROM STREPTOCOCCUS DIACETYLACTIS AND DETERMINATION THEIR PHAGE SENSITIVITY VS WILD STRAINS Aynur Gül KARAHAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Science and Technology Supervisor : Prof. Dr. Nezihe TUNAÎL 1992, Page: 118 Jüri : Prof. Dr. N. Tunail Assoc. Prof. Dr. S. Asal Assoc. Prof. Dr. Y. Beyatli Butter starter culture Streptococcus diacetylactis (Lactococcus lactis subsp. lactis biovar. diacetylactis) strains isolated from raw milk, cream, unsalted butter and white pickled cheese from various parts of Turkey. 4 strains ; SD-SS38, SD-SS105, SD-KS14 and SD-SS95 have been used in mutation experiments. In addition to them, SD-SP-02 has been isolated from a commercial butter starter culture (Chr. Hansen, Denmark) for comparing with domestic strains. Diacetyl producing levels of these strains were 3.36 |ig/ml, 2.30 Hg/ml, 1.40 p.g/ml, 1.30 (j-g/ml, 0.87 p.g/ml respectively. y, UV irradition, EMS and EMS + UV irradition have been applied for obtaining of mutants; At the end of experiments obtaining active mutants from high level diacetyl producer wild strains SD-SS38 and SD-SS105 has not been possible. But active mutants have been obtained from a variant of SD-SS38 (producing 0.50 |ig/ml diacetyl), from 2 other domestic wild strains and the commercial strain. These active mutants diacetyl production capabilities were 9 (SP-02) and 3-5 (others) fold more than parents. Non of the mutants diacetyl production had been reached to wild strain SD-SS38's level (3.36 |ig/ml). At the end of quantitative diacetyl measurements carried out 2 months intervals for 115 mutants' storage frequent rises and falls in diacetyl production amounts have been observed. mIn bacteriophage resistance experiments, UV, EMS, EMS+UV applicated 24 mutants have been found resistant to all phages tested, but non of the mutants obtained trough y- irradiation process have resisted to any phage. Because of the changes in the host ranges due to mutagenic effect, the majority of mutants have gained phage resistance while their parents were sensitive to some phages and some mutants have showed sensitivity in compare with their parents. Out of the 27 phages tested P9O-39p0 phage lysing 3 of parent strains has shown the highest lytic efficiency by 68.70 % affecting 79 of the mutants. In terms of lytic efficiency P131-30, P94-22p0, P131-70 and P94-28p0 phages have been observed to follow P9O-39p0 phage. Because of rises and falls in during storage periode in diacetyl amounts of mutants whose diacetyl productions were increased and which were resistant to all phages, it has been concluded that diacetyl amount should be determined quantitatively before using as starter culture. KEYWORDS : L. lactis subsp. lactis biovar. diacetylactis, diacetyl, mutation, lactic bacteriophage, phage sensitivity, lytic efficiency. IV