Richard Rorty'de pragmatizm - realizm uyumu
The congruity of pragmatism ? realism in Richard Rorty
- Tez No: 228169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tezin amacı `Realizm' ve `Pragmatizm' arasındaki ilişkiyi Richard Rorty düşüncesi içerisinde dile getirmektir. Bu bağlamda `Doğruluk' kavramı realizm ile pragmatizm arasındaki olası uyumun merkezi kavramı durumundadır. Richard Rorty kendisini pragmatist bir düşünür olarak adlandırmaktadır; ona göre ?doğruluk? doğru ifadelerin paylaştığı dilsel bir özellikten başka bir şey değildir. Bu bağlamda doğruluk ile gerçeklik arasında bir ayrım yapılmalıdır. Rorty gerçekliğin ifadeleri doğru kıldığı anlayışını reddeder. Gösterimsel ?tasarımsal- realistler insanların sahip oldukları sanıların bir kısmını doğru kılan şeyin gerçekliğin kendinde olma biçimine uygunluk olduğunu düşünürler. Rorty doğruluğun ifadeler ile gerçeklik arasındaki bir ilişki olmadığını savlar, ona göre doğruluk ?olası en geniş öznelerarası kabul?den başka bir şey değildir. Rorty için, gerçeklik, ideler, temsiller, uygunluk ve verilmişlik kavramları bir paradigmanın, Rorty'nin bir kenara bırakmak istediği bir paradigmanın parçalarıdır. Ona göre, doğruluk bir insan icadıdır. Onun için bütün doğru ifadeler, istediğimiz şeye ulaşmamız için elverişli birer yol sağlayan semboller dizisinden başka bir şey değildirler; ve onları ?realistlerin gördükleri gibi- bir şeyin temsili, bir şeye uygunluk olarak görmekten vazgeçilmelidir. Bu tezin iddiası Rorty'nin bir realist olduğudur. Çünkü, `doğruluk ile gerçeklik arasında bir ayrım yapmalıyız' demek orada bağımsız bir gerçeklik yoktur demek değildir. Rorty, orada bir dünyanın olduğunu kabul eder. O sadece, doğruluk ve gerçeklik ayrımına bağlı olarak pragmatist doğruluk kavrayışı bağlamında temelci realizmi reddetmektedir (bir kenara bırakmaktadır). Böylelikle de Rorty düşüncesi bağlamında realizm ile pragmatizm arasında bir uyum açığa çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to articulate the relation between ?Realism? and ?Pragmatism? in Richard Rorty?s thought. In this context, the conception of `Truth? is the main concept of the possible congruity of realism and pragmatism. Richard Rorty calls himself a pragmatist thinker; for him, ?truth? is just the name of a property which all true statements share. We have to make a distinction between truth and reality. Representational realists hold that people have beliefs some of which are true because they correspond with the way the world is. Rorty argued that truth was not a correspondence between words and reality but rather ?the widest possible intersubjective agreement.? For Rorty, the notions of reality, ideas, representations, correspondence, and givenness are all part of the one paradigm which he wishes to overthrow. He thinks that truth is merely a human invention. All true claims are just symbol sequences that are usefull in leading to actions and habits that get us what we want; we should not suppose that they represent anything or correspond to anything as the realist believes. This thesis argues that Rorty is a realist thinker. Because, by saying that `we have to make a distinction between truth and reality? not means `there isn?t any independent reality out there?. He only rejects (drops) the foundationalist realism in the context of the pragmatist conception of truth by making a distinction between reality and truth. Hereby, a congruity between realism and pragmatism reveals in the context of Rorty?s thought.