Usul Hukukuna ilişkin temyiz nedenleri
Reason of appeal what to be based on infrigment
  1. Tez No: 228171
  2. Yazar: NESLİHAN DAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EJDER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Tezimizin konusu, Medeni usul hukukunda, usul kurallarına aykırılığa dayanan temyiz nedenleridir. Hukukumuza istinaf kanun yolunun girmesiyle, temyiz nedenlerinde esaslı değişiklikler olmuştur. Tezimizde, esas olarak kanun değişikliğinden sonraki temyiz nedenleri ele alınmaktadır.Tez, üç bölümden oluşmaktadır: İlk bölümde, kanun yolları ile temyiz kanun yolu ve amacı hakkında genel bilgiler, kanun değişikliğinden önceki temyiz nedenleri yüzeysel olarak ve kanun değişikliğinden sonra usul hukukuna ilişkin temyiz nedenleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Tezde mutlak ve nispî temyiz nedenleri tek tek sayılarak incelenmiştir. Bunlardan bazıları usul kanunumuzda açıkça belirtilmiştir. Diğerleri ise, Yargıtay içtihatları, doktrindeki görüşler, evrensel sözleşmelerde ve anayasamızda yer alan ilkelerden yararlanılarak ortaya attığımız nedenlerdir.İkinci bölümde, temyiz yoluna başvurma, Yargıtay incelemesi ve inceleme sonunda Yargıtay'ın kararları ele alınmıştır.Son bölümde ise, konumuzu da yakından ilgilendirmesi nedeniyle istinaf mahkemeleri genel olarak incelenmiş, istinaf hakkındaki görüşlere, istinaf başvurusu ve incelemesi hakkında genel nitelikte açıklamalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of work is reason of appeal what to be based on infrigement of prosedural law. There ise a lot of change when appeal come into force. In work, esentially examined what after law amendment.The tesis consist of three part . In first part we give some information on appeal and aim of appeal. We study superfical reason of appeal which before law amendmend and held reason of appeal on prosedual law which after law amendment, In tesis, reason of appeal examined by count one bye one . one of this show clearly in turkish prosedural law. Other is reasons to trow out for consideration to benefit with case law of Yargıtay (Turkish Supreme Court), opinion in doctirine, prensiple in turkish constition and international convantionsSecond part of tesis held to make formal request for higer court, supreme court examination and supreme court decisionFinal part of tesis we examined appellate court generally, and allowed opinion about appealation, to make request for appellate court and its examination.