Kadınların çalışmasına yönelik tutum: Cinsiyet, cinsiyet rolü ve sosyoekonomik düzeye göre bir karşılaştırma
Attitude towards woman? s working: A comparison according to sex, gender role and socioeconomic status
  1. Tez No: 228255
  2. Yazar: AYLİN ÇITAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA Y. DÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırmanın amacı katılımcıların kadının çalışmasına yönelik tutumlarını cinsiyet, cinsiyet rolü, medeni durum, yaş, sosyoekonomik düzey ve yaşanılan şehre göre karşılaştırmaktır. Büyük ölçekli şehirlerde (Tokat, Yozgat ve Kırıkkale) ve Metropollerde (Ankara, İstanbul ve İzmir) yaşayan 796 (395 kadın, 401 erkek) katılımcı ile yapılan çalışmada katılımcıların sosyoekonomik düzeylerini ve demografik özelliklerini belirlemek için Sosyoekonomik Düzey Ölçeği, cinsiyet rollerini değerlendirmek için Bem Cinsiyet Rolü Envanteri ve kadının çalışmasına yönelik tutumu belirlemek için Kadının Çalışmasına Karşı Tutum Ölçeği kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmektedir:1.Kadın katılımcıların kadının çalışmasına yönelik tutumları erkek katılımcılardan anlamlı olarak daha olumludur.2.Katılımcıların cinsiyet rolü ve yaşlarına göre kadının çalışmasına yönelik tutumları arasında fark bulunmamaktadır.3.Bekar katılımcıların kadının çalışmasına yönelik tutumları evli katılımcılardan anlamlı olarak daha olumludur.4.Metropollerde yaşayan katılımcılar büyük ölçekli şehirlerde yaşayan katılımcılardan kadının çalışmasına yönelik daha olumlu tutumlara sahiptir.5.Üst sosyoekonomik düzeye sahip katılımcılar alt sosyoekonomik düzeydeki katılımcılardan kadının çalışmasına yönelik daha olumlu tutumlara sahiptir.6.Erkeksi, androjen ve belirsiz cinsiyet rolüne sahip kadın katılımcılar, erkeksi, androjen ve belirsiz cinsiyet rolüne sahip erkek katılımcılardan kadının çalışmasına yönelik daha olumlu tutumlara sahiptir.7.Büyük ölçekli şehirlerde yaşayan üst sosyoekonomik düzeye sahip katılımcılar alt sosyoekonomik düzeye sahip olanlardan kadının çalışmasına yönelik daha olumlu tutumlara sahiptirler.8.Farklı yaş grubundaki kadınlar, farklı yaş grubundaki erkeklerden kadının çalışmasına yönelik daha olumlu tutumlara sahiptirler.9.Araştırmada kadının çalışmasına yönelik tutum ile sosyoekonomik düzey, kadınsılık, erkeksilik, yaş ve eğitim düzeyleri arasında anlamlı korelasyonlar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare attitudes of participants towards woman?s working according to sex, gender roles, marital status, age, socioeconomic status and city of residence. In study, executed with 796 (395 female, 401 male) participants who live in large-scale cities (Tokat, Yozgat and Kırıkkale) and metropolis (Ankara, İstanbul and İzmir), Socioeconomic Status Scale was applied to determine participants?s socioeconomic statuses and demographic attributes, Bem Gender Role Inventory was applied to assess gender roles and Attitude Towards Woman?s Working Scale was applied to determine the attitude towards woman?s working.The findings indicated that:1.Attitudes of female participants towards woman?s working are significantly more positive than attitudes of male participants.2.There is no disparity between attitudes of participants towards woman?s working according to gender role and age.3.Attitudes of single participants towards woman?s working are significantly more positive than attuitudes of married participants.4.Participants, who live in metropolis, have more positive attitudes towards woman?s working than participants who live in large-scale cities.5.High-socioeconomic-status participants have more positive attitudes towards woman?s working than low-socioeconomic-status ones.6.Female participants, who have masculine, androgynous and undifferentiated gender role, have more positive attitudes towards woman?s working than male participants, who have masculine, androgenous and undifferentiated gender role.7.High-socioeconomic-status participants who live in large-scale cities have more positive attitudes towards woman?s working than low-socioeconomic-status ones.8.Female in different age-group have more positive attitudes towards woman? s working than male participants in different age-group.9.In study significant correlations between socioeconomic status, femininity-masculinity, age, educational level and the attitude towards woman?s working were observed.