Azerbaycan'da memurlar: Haklar, yükümlülükler, denetim
Officials in Azerbaijan: Rights, responsibilities and control
  1. Tez No: 228260
  2. Yazar: RECEP REHİMLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ÜSTÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Devlet nitelikli personel ile donatıldığı ölçüde etkili ve verimli kamu hizmeti sağlayabilir. Bu itibarla bütün devletlerkamu hizmetlerinin adil, çabuk, akılcı, ucuz ve demokratik bir şekilde yerine getirilmesi amacıyla teşkilatlar kurmuşlarve bu hizmetleri yerine getiren kamu personeli için çeşitli personel sistemleri benimsemişlerdir.Azerbaycan'da da, bu alanda gösterilen çabalar bağımsızlığın ilk yıllarından beri süregelmektedir. Özellikle iyi işleyen bir personel rejiminin ülke kalkınmasında önemli rol oynadığının anlaşılması, iyi bir personel sistemi kurma çabasının gündeme gelmesine neden olmuştur. Son 10 yıl içinde bu çalışmalar hızlanmış ve personelin ücretlerinin iyileştirilmesine, çalıştırma biçimlerine, kamu hizmeti görevlilerinin işe alınmalarına, hizmet içi eğitimlerine, yükselmelerine ve hukuki statülerine ilişkin yeni düzenlemeler yapılarak personel rejiminde önemli gelişmeler kaydedilmiştir.Dört bölümden oluşan tez çalışmamızda Azerbaycan Kamu Personel Yönetim Sisteminin esas öğesi olan memurların hakları, yükümlülükleri ve denetimi konuları incelenmiştir. Bu konular Azerbaycan Kamu Personel Rejimini düzenlemek amacıyla çıkarılan ?Devlet Gulluğu Hakkında? Kanun çerçevesinde ele alınmıştır.Birinci bölümde Azerbaycan Kamu Personeli Yönetim Sisteminin tarihsel gelişim süreci araştırılmıştır. Bölümün ilk kısmı bağımsızlıktan önceki dönemde kamu personel rejimi ile ilgilidir. İkinci kısımda ise bağımsızlıktan sonra Azerbaycan'da mevcut personel yönetiminin genel ilkeleri ele alınmakta ve günümüzde personel yönetiminin kazandığı önem anlatılmaktadır. Bu çerçevede ?Devlet Gulluğu Hakkında? Kanuna, memurların sınıflandırma sistemine, kamu hizmetlerine giriş koşullarına, eğitim sistemine değinilmiştir.İkinci bölümde memurların hakları incelenmiştir. İlk olarak temel haklar olan çalışma, eşitlik ve liyakat haklarına değinilmiş daha sonra ise genel haklar ve diğer sosyal haklar hakkında bilgi verilmiştir.Üçüncü bölümde ise memurların yükümlülükleri ele alınmıştır. Burada memurların ödev ve sorumlulukları araştırma konusu olmuştur. Daha sonra memurların uyması gereken yasaklar araştırma kapsamına dahil edilmiştir.Dördüncü bölümde devlet memurlarının denetimi konularına yer verilmiş, denetimin tanımı ve amacı açıklanmış, denetim aşamaları ve teknikleri, devlet memurlarını denetleyen denetim birimleri hakkında bilgi sunulmuş, memurları denetleme türlerine değinilmiştir.Demokratik ilkeler esasında biçimlenen kamu personel yönetimi sistemine sahip olmayan Azerbaycan'da tabi ki iyi bir personel sistemi oluşturma çabaları takdire layıktır. Ancak bütün çabalara rağmen bunda başarılı olduğunu söylemek mümkün değildir. Bağımsızlığın ilk yıllarından bugüne kadar personel sistemi ile ilgili pek çok şeyin gerçekleştirilmiş olmasına karşın iyi bir personel sistemi kurulamamıştır. Bu yüzdende sonuç kısmında genel değerlendirme yapılarak Azerbaycan kamu personeli yönetim sisteminin sorunları ve çözüm önerileri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
A state can provide effective and productive social service when it is supplied with experienced and prosperouspersonnel. Therefore, many countries established organizations to provide just, fast, efficient, cheap anddemocratic social service and acquired various personnel systems for the personnel who provide these services.Such attempts in social service areas have been carried out since the first year of declaration of independence in Azerbaijan, too. As effective personnel regime has an important role for the development of the country, the attempt to establish it have always been in attention. Since the last decade the work in this sphere has increased and the development in the field of personnel salary, working style, employment of personnel, their education and promotion and renovation in their judicial states have been successfully implemented.The thesis consist of four chapters and it analyses the issues of the rights of personnel, the main part of Azerbaijan Personnel Administration System, their responsibilities and control. These issues are taken into account according to the low: ?About State Services? that improves Azerbaijan personnel regimes.In the first chapter, the historical development of state personnel system is analyzed. The first part of the chapter talks about the state personnel system before the declaration of independence. The second part of chapter, however, clearly defines the state principle of the personnel system and its importance after the declaration of independence. In this sphere, the thesis mentions the law of ?About State Services?, the classification of personnel system, the conditions of joining to social service, and the education of the personnel.In the second chapter, the rights of personnel are analysed. Firstly, fundamental of rights of working, equality and honour are given. Then, the generalized and information for other rights are mentioned.The third chapter talks about the duties of personnel. The responsibility of personnel is also investigated here. After that the prohibitions that the personnel must obey are given.In the forth chapter, the control of state personnel, the definition of control and its aim, the levels of control and its techniques, the information of state structures that search the state of officials, and the ways of investigation are given.The attempts of establishing a good personnel system is proudable as there is not a tradition of this system in Azerbaijan. However, despite of all these attempts we can not say that Azerbaijan is successful to form a good personnel system. Since the first period of independence a good personnel system can not have been set. Therefore, the problems and solutions for Azerbaijan state personal administration system is focused on in the conclusion.