Cinsel işlev bozuklukları ve kişilerarası tarz, öfke, kendilik algısı
Sexual dysfunctions and interpersonal style, anger, self-perception
- Tez No: 228269
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN HİSLİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu çalışmanın amacı, cinsel işlev bozukluğu ile kişilerarası iletişim tarzı, kendilik algısı ve öfke arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Böylece, cinsel işlev bozuklarının gelişmesi ve sürdürülmesinde bu faktörlerin nasıl bir etkisinin olduğunun saptanması hedeflenmiştir. Çalışmanın örneklemini, 18-53 yaş arası cinsel işlev bozukluğu tanısı alan 95 kişi ve cinsel işlev bozukluğu olmayan 95 kişi olmak üzere toplam 190 kişi oluşturmuştur.Araştırmanın hipotezlerini sınamak amacı ile ?Kişilerarası İletişim Tarzı Ölçeği?, ?Sosyal Karşılaştırma Ölçeği?, ?Çok Boyutlu Öfke Ölçeği?, ?Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği?, ?Kişisel Bilgi Formu? ve ?Kısa Semptom Envanteri? kullanılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre cinsel işlev bozukluğu olan grubun cinsel işlev bozukluğu olmayan gruba göre öfke düzeyleri, kişilerarası iletişim tarzları, benlik algıları ve genel psikolojik belirtileri açısından daha yüksek puanlar aldıkları bulunmuştur. Regresyon analizleri incelendiğinde; cinsel işlev bozukluğu olan kadınlarda intikama yönelik öfke tepkileri, benlik algısı, yaşam doyum almama ve kişilerarası ilişkilerden memnun olmama değişkenlerinin; cinsel işlev bozukluğu olan erkeklerde ise saldırgan davranışlar, küçümseyici kişilerarası iletişim tarzı, benlik algısı, yaşam doyum almama ve kişilerarası ilişkilerden memnun olmama değişkenlerinin cinsel işlev bozukluklarını yordadığı bulunmuştur. Cinsel işlev bozukluğu olmayan kadınlarda küçümseyici kişilerarası iletişim tarzı, duygudan kaçıngan kişilerarası iletişim tarzı, benlik algısı, yaşam doyum almama ve kişilerarası ilişkilerden memnun olmama ve somatizasyon değişkenlerinin; cinsel işlev bozukluğu olmayan erkeklerde ise kaçıngan kişilerarası iletişim tarzı, benlik algısı, yaşam doyum almama ve kişilerarası ilişkilerden memnun olmama ve olumsuz benlik değişkenlerinin cinsel yaşam kalitesini yordadığı bulunmuştur.Tüm sonuçlar genel olarak değerlendirildiğinde, bulgular, olumsuz kişilerarası iletişim tarzı, yüksek öfke düzeyi ve olumsuz benlik algısının cinsel işlev bozuklukları ile ilişkili olabileceği şeklinde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship of interpersonal communication style, self-perception and anger with the sexual dysfunctions. By this way, it is intended that how these factors influence the development and perpetuating of sexual dysfunctions. The sample consists of 190 people who are between the ages of 18-53 years old. Ninethy five people of sample have been diagnosed with sexual dysfunctions and 95 people don?t have any sexual problems.In order to verify the hypotheses of the study, ?Interpersonal Communication Style Inventory?, ?Social Comparison Scale?, ?Multidimensional Anger Inventory?, ?Golombok-Rust Inventory of Sexual Satisfaction? (GRISS), ?Personal Information Form? and ?Brief Symptom Inventory? was used.According to results, the score of people with sexual dysfunction on anger, interpersonal communication style, self-perception and brief symptom inventory was found higher than the score of people without sexual dysfunction. When the regression analyses were examined, it was seen that, in women with sexual dysfunction, sexual dysfunction was predicted by revengeful reactions, self-perception, dissatisfaction from life and interpersonal relationship. In men with with sexual dysfunction, sexual dysfunction was predicted by aggressive behavior, sarcastic interpersonal style, self-perception, dissatisfaction from life and interpersonal relationship. In women without sexual dysfunction, sarcastic and emotional avoidant interpersonal style, self-perception, dissatisfaction from life and interpersonal relationship, somatic complaints predicted sexual satisfaction. In men without sexual dysfunction, avoidant interpersonal style, self-perception, dissatisfaction from life and interpersonal relationship, negative self predicted sexual satisfaction.It was concluded that negative interpersonal relationship style, anger and negative self-concept is in correlation with sexual dysfunctions.