Kronik renal yetmezliği olan hastalarda, hipotalamo hipofizer gonadal AKS hormonları ile seksüel fonksiyon ilişkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 790253
- Danışmanlar: UZMAN SİBEL GÜLÇİÇEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş ve Amaç: Popülasyonun %33'ünde hayatının herhangi bir sürecinde bir veya daha fazla cinsel işlev bozukluğu (CİB) ile mücadele ettiği tahmin edilmektedir. Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de CİB sık görülmektedir. Kronik böbrek yetmezlikli (KBY) hastaları, biyomedikal, psikolojik, sosyal ve kişilerarası faktörlerin bir arada bulunması sebebiyle artan cinsel işlev bozukluğu (CİB) riski altındadır. CİB, normal popülasyona göre KBYli hasta popülasyonunda daha sık görülmektedir. Çalışmamızda KBY hastalarında CİB'nin normal popülasyon ile karşılaştırılması ve KBY hastalarındaki CİB'in etiyolojisi araştırılması amaçlanmış olup cinsiyet, yaş, body mass indexi (BMI), GFR, KBY'e sekonder gelişen faktörler (anemi, asidoz, üremi, hiperfosfatemi), ilaç kullanımı, ek hastalık varlığı, hipotalamo hipofizer gonadal aks etkileyen hormonlar, depresyon ve çift uyumu arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: 11 mayıs 2022 tarihi ile 11 mart 2023 aralığındaki İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji polikliniğine ayaktan başvuran 18-65 yaş aralığı renal replasman tedavisi almayan cinsel aktif 101 KBY hastası (49 erkek, 51 kadın yaş ortalamaları 50,1±10,6) kontrol grubu KBY tanısı olmayan cinsel aktif 50 kontrol hastası (19 erkek,31 kadın yaş ortalamaları 40,2±12,6) prospektif olarak dahil etme/hariç tutma kriterlerine göre dahil edildi. Hastaların başvurularında boy, kilo, vücut kitle indeksi, bel çevresi, sistolik ve diyastolik kan basınçları ölçülerek kaydedildi. Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Djatic Çift Uyum Ölçeği her hasta için ayrıntılı olarak dolduruldu. Her iki grupta da 8-12 saat açlık sonrası rutin nefroloji takip tetkikleri ve DHEAS, FSH, LH, PRL, östradiol, progesteron, total ve serbest testesteron tetkik kanları alındı. Bulgular: KBY'li popülasyonda, sağlıklı popülasyona göre serum PRL, LH seviyelerinde artış; serum DHEAS seviyelerinde anlamlı azalma tespit edilmiştir. Her iki grup arasında BDÖ, ACYÖ anlamlı (p>0.05) farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In %33 of population, at some point in their life or more is estimated to struggle with sexual dysfunciton. Sexual dysfunction is common in Turkey as in the World. Chronic renal faiulre patients are combination of biomedical, psychological, social and interpersonal factors.CRF patients are at increased risk of sexual dysfunciton. It is seen more frequently şn the patient popülation with CRF compared to genel population. In our study the comparison of SD with the normal population in CRF patients. It was aimed to investigate the etiology of SD in patients with gender, age, body mass index, GFR, factors secondary of CRF (anemia, acidosis, uremia, hyperphosphatemia), drug use, presence of additional disease, affecting hypothalamo-pituitary-gonadal axis to reveal the relationship between hormones, depression and djadic adjustment. Materials and Methods: 18-65 years of age, who applied to the Nephrology outpatient clinic of İstanbul Training and Research Hospital, 11 May 2022- 11 March 2023. 101 sexually active CKD patients (49 males, 51 females, mean age 50,1±10,6) not receiving replacement therapy and control group 50 sexually active control patients (19 males, 31 females, mean age 40,2±12,6) without a diagnosis of CRF according to prospective inclusion, exclusion criteria was included. Height, weight, body mass index, waist circumference, systolic and diastolic blood pressures were measured and recorded. Arizona Sexual Experiences Scale, Beck Depression Scale and Djatic Adjusment Scala were filled in detail for each patient. Results: In the population with CRF, serum PRL, LH levels were higher than in the healthy population. A significant decrease in DHEAS levels was detected.BDI and ASEX did not differ significantly between the two groups(p>0.05).