Hafız Ebû Tâhir Es-Silefî ve hadis kültüründeki yeri
Hafiz Abu Tahir Al-Silafi and his place in the culture of hadith
- Tez No: 228282
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÖZAFŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ebû Tahir es-Silefî 472- 475 yılları arasında İsfahan'da doğmuş, İslamî disiplinlerin pek çoğunda ileri düzeyde ilim sahibi olmasına karşın hadis alanında temayüz etmiştir. Bu çalışma klasik dönemde yaşamış bu önemli hadis alimini ve onun hadis kültüründeki yerini konu almaktadır. Çalışma ?Giriş?in ardından gelen iki ana bölümden oluşmaktadır. ?Giriş? kısmında Silefî'nin gitmiş olduğu yerlerin dördüncü ve beşinci yüzyıldaki siyasî, ilmî ve kültürel durumları açıklanmıştır. Zira Silefî, İsfahan'da uzun süre kalmamış, âlî isnada ulaşmak amacıyla birçok alimle doğrudan görüşebilmek için çok çeşitli yerlere seyahatlerde bulunmuştur. ?Hafız Ebû Tahir es-Silefî? başlığını taşıyan birinci bölümde Silefî'nin hayatı ve kişiliği ele alınmıştır. ?Ebû Tâhir es-Silefî'nin Hadis Kültüründeki Yeri? isimli ikinci bölüm Silefî'nin hadis ilmiyle olan ilişkisine dair bilgiler vermektedir. Burada Silefî'nin hocaları, talebeleri ve eserleri tanıtılmıştır. Silefî gittiği yerlerdeki tanınmış alimlerin meclislerine katılarak öğrendiklerini yazmış ve bunları birçok öğrenciye aktarmıştır. Hadis ilmine ve onun alt dallarına ait çok fazla sayıda eser yazmıştır. Çalışmamızda Silefî'nin eserlerindeki hadis kullanım metodu araştırılmış, ilk bölümde verilen bilgiler ve sonraki diğer araştırmalardan hareketle Silefî'nin hadis ilmine katkılarından bahsedilerek hadis kültüründeki yeri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Abu Tahir al-Silafi was born in Isfahan in a year between 472 and 475. Although he is cognizant of many Islamic disciplines, he is better known as a hadith scholar. Our study is about this famous scholar and his position in the culture of hadith. There are two main chapters in this study after ?Introduction?. In ?Introduction? we manifested the political, scholarly and intellectual conditions of the places that al-Silafi had been to, in the fifth and sixth centuries. He didn?t stay in Isfahan much and travelled many countries in order to meet different hadith scholars in different areas to have the shortest chains of hadith(`uluww al-isnad). In the first chapter that is entitled ?Hafiz Abu Tahir al-Silafi? we presented al-Silafi?s life and his personality. The second chapter, entitled ?Abu Tahir al-Silafi?s Place in The Culture of Hadith?, includes information about al-Silafi?s relation with the science of hadith: his teachers, students and writings. He attended the classes of renown scholars in the places he went and noted what he learned, also he teached them to many students. He had written so many books related to hadith and also in its subsidiary disciplines. We researched his way of using hadithes in his studies and at the end, according to the informations given in the first chapter and benefitting from other researches we manifested his place in the hadith culture by noting his additions to the science of hadith.