Endüstri tasarımında geridönüşüm ilkeleri (Atık kağıdın geridönüşümü)
  1. Tez No: 42229
  2. Yazar: ESİN DÜZAKIN YOLSEVER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ASLAN ÖZBİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İç Mimari ve Dekorasyon, Industrial and Industrial Engineering, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Çevre sorunları, özellikle son yirmi yıldır artan bir ilgi ile dünya kamuoyunun gündemine girmiştir ve çözüm yollan için hemen her alanda öneriler ortaya konulmuştur. Tüm insanlar az ya da çok çevre sorunlarının oluşumundu pay sahibidir. Ancak Endüstri tasarımcıları toplumda ve üretim sürecinde üstlendikleri rol gereği, çevre sorunlarının oluşumunda ve çözümünde etkin güce sahiptir. Atıkların kontrolü, çevre sorunları içerisinde en önemlisidir. Geridönüşüm programlan için en yaygın malzeme kağıttır. Atık kağıdın geridönüşümü, ekonomik olduğu kadar ekolojik yarar da sağlar. Geridönüşümün başarısı, atıkların iyi tasarlanmış bir organizasyonla toplanması, depolanması ve ayrıştırılmasına bağlı olduğu kadar, geridönüşüme uygun tasarımlanmış ürünlere de bağlıdır. Aynca geridönüşmüş malzemeye uygun kullanımlar da son derece önemlidir. SUMMARY Environmental problems have accelaretadly become an important issue for the govermental bodies and world wide public opinion especially for the last twenty years. Many ideas and solutions have been established by almost all fields. Each of us as human beings living on this world have responsibilities relating to the environmental problems. But the industrial designers can also be held responsible for the environmental problem as well as finding solution to this problem. The controlling the garbages is one of the most important environmental problems. Recycling seems to be the most rational solution to that problem. Paper is the most recycled material among the recyclable garbages. The succes of recycling depends on well designed organization for gathering and resorting as well as good designs with recycable properties. Another important aspect for recycling is the appropriate usage of the recycled materials.
Özet (Çeviri)