Avrupa güvenlik ve savunma politikası
European security and defence policy
  1. Tez No: 228338
  2. Yazar: EDA GÜÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ARSAVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın birinci bölümünde öncelikli olarak 1950'ler ve 1980'ler arasındaki dönemde Avrupa'da ortak bir güvenlik yaklaşımı oluşturma çabaları incelenmiştir. Ardından, Petersberg ve St. Malo Deklarasyonları çerçevesinde Avrupa'nın geçirdiği değişim ve Soğuk Savaş sonrasındaki koşullar değerlendirilmiş ve AGSP'nın zirveler boyunca geçirdiği değişim anlatılmıştır.İzleyen bölümde, Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası'nın kurucu antlaşma metinlerinde ne şekilde yer aldığı ve Anayasal Antlaşma Taslağı ile getirilmesi planlanmış yeni düzenlemelerin neler olduğuna değinilmiştir.Üçüncü bölüm, AGSP'nin işleyişi askeri yetenekleri ve kurumsal yapısını ele alarak operasyon yeteneğinin kapsamını incelemekte ve bu çerçevede AB önderliğinde sürdürülen ve tamamlanmış operasyon örnekleri incelenmektedir.Son bölümde ise Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası'nın oluşumu ve geleceği neorealist teori kapsamında değerlendirilirken, AGSP'nin gelişiminin önündeki engellere işaret edilmekte ve AGSP'nin sorunları ve ihtiyaçları ele alınmaktadır. Bu çerçevede, AGSP'den beklenenler ve gelecekte ne ölçüde başarılı olabileceği de sorgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this master thesis, initially, the endeavours of forming a common security approach in Europe between 1950?s and 1980?s are examined. Subsequently in the framework of Petersberg and St. Malo Declarations, the change that Europe had been through and the situations after the Cold War are analyzed through the EU Summits.The following chapter deals with, in which context does the European Security and Defense Policy took place in the founding treaties of the Union. In this regard, the concepts and institutions that the Draft Constitutional Treaty presents is also mentioned.In the third chapter, the operational capabilities of European Union are examined through the implementation, military capabilities and the institutional structures of the ESDP.The last chapter discusses the formation and the future of the ESDP within the context of structural realism (neorealism). The insufficiencies with the further requirements of the ESDP are analyzed and the obstacles before the ESDP is addressed. Finally expectations and the success potential is questioned with the given data.