Tanrı imgesinin ilahi adalet eğilimi ile ilişkisinin incelenmesi
Perception of divine justice and the conception of god: An empirical research in theology and law
  1. Tez No: 762669
  2. Yazar: YASEMİN IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada, hukuk ve ilahiyat alanında eğitim almış bireylerin Tanrı tasavvuru ile ilahi adalet inancı eğilimi incelenmiştir. Bu doğrultuda çalışmamızın ilk bölümünde araştırma konusunun amacı, önemi, problemleri ve yöntemi üzerinde durulmuş, devamında Tanrı tasavvuru, Tanrı imgesi ve gelişim dönemleri, ilahi adalet inancı ve kutsal kaynakların ilahi adalet anlatımı ele alınmış ve ülkemizde yapılmış ilgili araştırmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde çalışmanın yöntemi, dördüncü bölümde elde edilen verilerin analiz ve değerlendirmesi rapor edilmiştir. Nicel bir çalışma olan bu araştırmanın evreni hukuk ve ilahiyat alanında eğitim almış ve almakta olan bireylerden oluşmaktadır. Çalışmanın örneklemi bu evrenden ulaşılmış 18–57 yaş aralığında 282 katılımcıdan oluşmaktadır. Seçilen bu örneklem grubuna Kaplan (2012) tarafından geliştirilen“İlahi Adalet İnancı Ölçeği”ve Yıldız (2020) tarafından geliştirilen“Tanrı İmgesi Ölçeği”nden oluşan anket formu uygulanmıştır. Araştırmada değişkenler arasındaki ilişkiyi ele almak amacıyla bağıntısal yöntem uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) kullanılmıştır. Sosyo-demografik değişkenler ile İlahi adalet inancı (nihai ve içkin adalet) ve Tanrı imgesi (güven ve korku) puanları arasında istatistiksel olarak bazı anlamlı farklılık ve ilişkilerin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca Tanrı imgesi güven ve korku puanları ile içkin ve nihai adalet algısı puanları arasında da bazı anlamlı farklılık ve ilişkilerin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the conception of God and the belief in divine justice of individuals who are educated in the field of law and theology were examined. In this direction, in the first part of our study, the aim, importance, problems and method of the research subject are introduced, and then the conception of God, and its development, the belief in divine justice are discussed along with the relevant research literature. The method of the study and the analysis and evaluation of the data obtained from the field are reported in the third and the fourth parts. The study population of this quantitative research consists of individuals who have received education in the field of law and theology. The sample of the study consists of 282 participants between the ages of 18-57 who were reached through online platforms. A questionnaire consisting of the“Divine Justice Belief Scale”developed by Kaplan (2012) and the“God Image Scale”developed by Yıldız (2020) was applied to this selected sample group. In the research, the relational model was used to deal with the relationship between the variables. The data obtained in the research were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 program. While evaluating the data, descriptive statistical methods (number, percentage, mean, standard deviation) were used. It has been determined that there are some statistically significant differences and relationships between socio-demographic variables, and belief in Divine justice (ultimate and immanent justice) and God image (trust and fear) scores. In addition, it has been determined that there are some significant differences and relationships between the trust and fear scores (God image) and the immanent and ultimate justice perception scores.