Soyutlama, biçmbozma, başkalaşım ve eğretileme kavramlarının güzel sanatlar fakülteleri resim bölümü dersleri bağlamında incelenmesi
Examination of the concepts abstraction, deformation, metamorphism and metaphor under the contex of art department lectures in the faculty of fine arts
- Tez No: 228358
- Danışmanlar: DOÇ. CEBRAİL ÖTGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı, soyutlama, biçimbozma, başkalaşım ve eğretilemekavramlarının Güzel Sanatlar Fakülteleri Resim Bölümü lisans programlarındaişlenişine ilişkin görüşlerin belirlenmesidir. Bu niteliklerin belirlenmesi için GaziÜniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi veMarmara Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü ders programlarında kavramlarınişlenişi incelenmiştir. İlgili kavramların işlenişindeki verimliliğinin tespit edilmesiamacıyla oluşturulan görüşme formu ile akademisyenlerin görüşleri saptanmayaçalışılmıştır.Bu araştırma, tarama yöntemi ile yapılmıştır. Yönteme ilişkin veriler, kaynaktaraması ve bilgi toplama formları ile elde edilmiştir. Bu araştırmanın çalışma grubu,Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Hacettepe Üniversitesi Güzel SanatlarFakültesi ve Atılım Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve MimarlıkFakültesi'ndeki sanat eğitimcilerinden oluşmaktadır. Araştırmada, bilgi toplamaformu ile elde edilen veriler, yüzde % ve frekans içeren betimsel istatistiktekniklerinden yararlanılarak analiz edilmiştir.Araştırma bulgularına bakıldığında; sanat eğitimcilerinin soyutlama,biçimbozma, başkalaşım ve eğretileme kavramlarını öğrenmenin, tartışmanın veanaliz etmenin sanat eğitiminde bireylerin estetik bakış açısını geliştireceğivkonusunda görüş birliği içinde oldukları gözlemlenmektedir. Sanat eğitimi alanöğrenci, gözlemi üzerinde düşünmeli, biçim araştırmaları yaparken de soyutlama,biçimbozma, başkalaşım ve eğretileme kavramlarından yararlanmalıdır.GSF Resim Bölümü lisans ders programlarının, öğrencilerin görselbiçimlendirme kavramlarını yeterli düzeyde anlayıp uygulamasına elverişliolmaması, ders içerik ve sürelerinin kısıtlılığı, atölyelerin fiziki ortamı ve kuramsalderslerdeki teknoloji kullanımının yetersizliği, ilgili kavramların işlenişini olumsuzyönde etkilemektedir. Öğretim elamanlarıyla yapılan görüşme sonuçları da bugörüşü desteklemektedir.Bu araştırma sonuçlarına göre, soyutlama, biçimbozma, başkalaşım veeğretileme kavramlarının ders programlarında işlenişine, ortam boyutunun yenidenyapılanmasına, kavramlar işlenirken öğretim elamanları ve öğrencilerin tutumlarınayönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the views regarding the instruction of theconcepts like abstraction, deformation, metamorphism and metaphor in thebachelor?s degree in the Department of Art at Fine Arts Faculties in Gazi, MarmaraUniversities and Mimar Sinan University of Fine Arts. To determine these qualities,the instruction of the concepts are examined regarding the aims and content of thelectures. And the views of academisions are tried to be fixed to determine theproductivity these lectures.This research is done by investigation technique. The datums concerning thetechnique are got by investigation the source and forms of information collecting.The working group of this research consist of instructors of art this Gazi UniversityFine Arts Faculty, Hacettepe University Fine Arts Faculty and Atılım UniversityArchitecture and Design Faculty. In the research, the datums got by form ofinformation collecting, are analysed by making to use of techniques of percent %and descriptive statistics includes frequency.Examined the research findings, it is observed that art instructors are of thesome opinion that abstraction, deformation, metamorphism and metaphor improvesthe individuals when they are learnt, argued and analysed in art education. Thestudent who is instructed about art education must think about the observation andviimake use of the concepts like abstraction, deformation, metamorphism and metaphorwhile making the research of form.Insufficiency of use of technology, physical condition of the workshops,limited content and time of the lectures and inconveniency of the schedule in theArts Faculty effects the lectures negatively. Interview with the instructors alsosupports this opinion.According to this research, new suggestions are served regarding thereconstruction of extent of the environment, behavior of the students and instructorsand programme of the concepts, abstraction, deformation, metamorphism andmetaphor.