Konvansiyonel ve organik penye pamuk ipliklerinin fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of physical characteristics of conventional and organic cotton combed
  1. Tez No: 228360
  2. Yazar: ÖZGE ULUDERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİDE SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Crafts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dokuma ve Örgü Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Araştırmada organik pamuk ipliklerinin fiziksel özellikleri hakkında yeterli bilgi olmaması problem olarak görülmüş, bu nedenle konvansiyonel ve organik penye pamuk ipliklerin düzgünsüzlük, tüylülük, mukavemet ve elastikiyet özelliklerinin tespit edilmesi ve karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Araştırmanın evreni konvansiyonel ve organik penye pamuk iplikleridir. Örneklem olarak araştırma kapsamına Eren Tekstil San. Tic. A.Ş. işletmesinde mümkün olduğu ölçüde eşit üretim şartlarında üretilen konvansiyonel (Yunan) ve organik (Nazilli) Ne 20/1, Ne 24/1, Ne 30/1 ve Ne 40/1 penye pamuk iplikleri alınmıştır. Üretilen ipliklerin düzgünsüzlük ve tüylülüğü Uster Tester 3, mukavemet ve elastikiyeti Uster Tenso Rapid cihazında test edilmiştir.Araştırma sonucunda elde edilen verilerin, ortalama değerleri ve t-testi sonuçları SPSS istatistik programında alınmış, bulgular 0,01 ve 0,05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir.Araştırma sonucunda organik penye pamuk ipliklerinin düzgünsüzlük ve tüylülük değerlerinin tüm numaralarda, mukavemet değerlerinin Ne 20/1, Ne 24/1 ve Ne 30/1 ipliklerde yüksek olduğu, elastikiyet değerlerinin ise tüm numaralarda konvansiyonel penye pamuk ipliklerinden düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
During the investigation, the limited literature on physical properties of the organic cotton yarns occured as a main problem. So that, the aim of the this project is detarmination and comparasion of unevenness, hairiness, strength and elasticity of the convensional and organic combed cotton yarns.The main subject of the investigation is conventional and organic combed cotton yarns. Selected samples are taken from the conventional(Greek) and organic(Nazilli) Ne 20/1, Ne 23/1, Ne 30/1 and Ne 40/1 combed cotton yarns production line, which is produced in as possible as equal production conditions in Eren Tekstil Industry Trade Incorporated Company. The unevenness and featheriness of the yarns are tested by using Uster Tester 3, and strength and elasticity of it is tested by using Uster Tenso Rapid.SPSS statistical program used for statistical analysis and avarage value of the data and the result of the t -test are taken from this program after that the findings are evaluated in 0,01 and 0,05 meaningfulness level.In Conclusion, according to the test results, unevenness and hairiness test result of the organic combed cotton yarns found same at the all numbers of yarns. Strenght for Ne 20/1, Ne 24/1 and Ne 30/1 yarns were high. Elasticity were lower than conventional combed cotton yarns at all the numbers.