Yaratıcı düşünme etkinliklerinin öğrencilerin yaratıcı düşünmelerine ve proje geliştirmelerine etkisi
The effects of creative thinking activities on learners? creative thinking and project development skills
  1. Tez No: 228377
  2. Yazar: SEHER ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERÇİN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma, 2007?2008 Öğretim Yılı Bolu İli Yeniçağa İlçesi MehmetÇelik İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencilerinden oluşan 41 öğrenci üzerindeyürütülmüştür. Bilişim Teknolojileri ders programı etkinliklerinin işlendiği sınıfkontrol grubu, yaratıcı etkinliklerin uygulanarak konunun işlendiği sınıf deney grubuolarak adlandırılmıştır.Hem kontrol grubuna hem de deney grubuna eğitimden önce Başarı Testi,Torrance Yaratıcı Düşünme Testi Şekilsel Form A uygulanmış ve ayrıca konuylailgili bir proje ödevi verilmiştir, aynı işlemler eğitimden sonra tekrarlanmıştır.Yapılan puanlamaların sonuçları ANOVA, ANCOVA ve t-testi ile analiz edilmiştir.ANCOVA sonuçlarına göre, farklı iki öğrenme ortamında öğrenim görenöğrencilerin öntest puanlarına göre düzeltilmiş sontest yaratıcılık ortalama puanlarıarasında yaratıcı ders etkinliklerinin kullanıldığı eğitim lehine anlamlı bir farkınolduğu [ F(1-57)= 29.503, p
Özet (Çeviri)
This research was done on 41 subjects consisted of 6th year students atMehmet Çelik Primary School in Bolu, Yeniçağa. The group in which creativeinformation technologies activities were used, was called experimental group and thegroup in which information technologies activities were used, was called controlgroup.Before education, both control and experimental group were appliedAchievement Test and Torrance Test of Creative Thinking Figural Form A. Also, aproject assignment related to the subject was given. The same procedure wasrepeated after education.