Malatya ili Arapgir ilçesindeki ilköğretim öğrencilerinin demir tüketimi ve bunun okul başarısına etkileri
Primary school student's iron consumption and school achievement in Malatya in Arapgir
  1. Tez No: 228382
  2. Yazar: ORHAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİME KÜÇÜKKÖMÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Eğitim ve Öğretim, Nutrition and Dietetics, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
İlköğretim okullarında öğrenim gören öğrencilerin diyet demir tüketim durumları ve bunun okul başarısına etkilerini belirlemek amacıyla planlanıp yürütülen bu araştırmanın kapsamına Malatya'nın ilköğretim okullarında öğrenim gören 309 öğrenci alınmıştır.Veriler anket formu ve besin tüketim kaydı formu ile toplanmıştır. Anket formunda öğrencilerin demografik özellikleri, aile bilgileri, sağlık bilgileri, diyet demir eksikliği ile ilgili bilgileri ve eğitim gördükleri okul ve sınıflara ait bilgileri kapsayacak şekilde, besin tüketim kaydı formu ise öğrencilerin 3 günlük besin tüketimlerini kaydetmelerine yönelik hazırlanmıştır.Araştırma sonuçlarına göre araştırmaya cinsiyet açısından eşit sayılabilecek bir katılım sağlanmıştır. Öğrenciler 11-16 yaş aralığındadır. Öğrencilerin yarıdan fazlası(%54,7) düşük gelirli ailelerden gelmektedir. Öğrencilerin %42,4'ü normal(yatılı olamayan) eğitim veren okullarda, %57,6'sı ise yatılı okulda öğrenim görmektedirler.
Özet (Çeviri)
In a research carried out on Malatya 309 students have been involved and the research has been carried out to determine the diatery iron consumption rates of the students of the primary education schools and the effects of this diatery iron consumption to the student?s success. Data have been collected through the surveys questionnaire and the food consumption registry forms. Nutrient intake was estimated from 24 h recall.According to the results of the research, the number of the boys and girls participated in the research are almost equal to the each other. Ages of the students range from 11-16. More than half (54%)of the children live in low-income families.