Bitişik eğik yazı öğretimi çalışmalarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examining the cursive writing teaching skills of first grade students in respect of several variables
- Tez No: 228381
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ AKYOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırma, ilköğretim birinci sınıf öğrencilerinin, ilkokuma yazma öğretimi sürecindeki bitişik eğik yazı çalışmalarının; okul öncesi eğitimi sırasında yazıya hazırlık eğitimi alıp almadıkları dikkate alınarak gözlenmesi, bu gözlemlerin öğretmen görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma da ilköğretim okullarındaki ana sınıfı ve birinci sınıf öğrencileri üzerinde yapılan gözlem ve öğretmen görüşlerine dayalı olarak ilkokuma yazma sürecinde bitişik eğik yazı öğretim çalışmalarının, çeşitli değişkenler (oturma, kağıt tutma, kalem tutma, yazı yönü, bağlantı, hız, imla kurallarına uygunluk ve okunaklılık) açısından değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde araştırmanın: ?Problem Durumuna?, ?İlgili Araştırmalara?, ?Problem Cümlesi ve alt probleme?, ?Amacı?, ?Önemine?, ?Varsayımlara?, ?Sınırlılıklara?, ?Tanımlara? ve Kısaltmalara? yer verilmiştir. İkinci bölümde, araştırmanın ?Yöntem?i anlatılmaktadır. Bu amaçla, sırasıyla: ?Araştırma Modeli?, ?Evren ve Örneklem?, ?Verilerin Toplanması?, ?Geçerlik Güvenilirlik Çalışmaları?, ?Verilerin Analizi? açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, alt problemlere ilişkin ?Bulgular ve Yorumlar? açıklanmış, dördüncü bölümde ise araştırmadan elde edilen ?Sonuç? ve bu sonuçlara bağlı olarak ?Önerilere? yer verilmiştir.Araştırmacı, deney grubu için bitişik eğik yazıya hazırlık etkinlikleri ve çalışma yaprakları hazırlamıştır. Ana sınıfı eğitimi süresinde bu etkinlikleri ve çalışma kâğıtlarını bir program dahilinde (48 ders saati) uygulamıştır. Araştırma verilerinin toplanması için ?Bitişik Eğik Yazı Becerisini Dereceli Puanlama Anahtarı? geliştirilmiştir. Deney ve kontrol grubundan gözlem ve görüşme teknikleri kullanılarak veriler toplanmıştır. Nicel verilerin analizi için t-testi kullanılmıştır. Gözlem ve görüşme sonuçları ise araştırmacı ve uzmanlarla yorumlanarak raporlaştırılmıştır.Deney grubundaki öğrencilerin tamamına yakınının, bitişik eğik yazı öğretimi için uygun oturdukları, kalemi nasıl tutacakları ve kâğıdı hangi eğimle tutacaklarını, sayfayı nasıl çevireceklerini bildikleri, soldan sağa ve yukarıdan aşağıya doğru yazmaları gerektiğini bilerek yazıya başladıkları, harfler arası bağlantı kurmakta zorluk çekmedikleri gözlenmiştir. Deney gurubundaki öğrenciler, kontrol grubundaki öğrencilere göre daha hızlı yazı yazdıkları, imla kurallarını uygulama konusunda daha başarılı oldukları ve yazılarının okunaklı olduğu görülmüştür. Bu becerileri geliştirme konusunda kontrol grubu öğrencilerin sorunlar yaşandığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to observe the cursive writing studies of the first graders during the first reading, writing processes; considering whether they took preparatory writing classes at the nursery school and to evaluate these observations in parallel with the teacher?s opinions. The observations of nursery school students and first graders at the primary education and the evaluation of cursive writing studies in respect of several variables (sitting, paper holding, pen holding, writing way, binding, writing rate, spelling and readability) during the first reading, writing processes, based on teacher?s opinions, were carried out in this study.In the first chapter of the study,: ?Problem Definition?, ?Related Studies?, ?Problem Statement and Sub-Problems?, ?Aim?, ?Importance?, ?Hypothesis?, ?Restrictions?, ?Definitions? and Abbreviations? of the study took place. In the second chapter ?The Method of the Study? was mentioned. Therefore, respectively: ?Study Model?, ?Population and Sample?, ?Data Collection?, ?Validity and Reliability Studies?, ?Data Analysis? were demonstrated. In the third chapter, ?Findings and Comments? related to sub-problems took place and in the fourth chapter ?Conclusions? and ?Suggestions? depending on these conclusions.The researcher, prepared preparatory activities and worksheets of the cursive writing for the experimental group and applied these activities and worksheets during the nursery school education within the scope of a program (48 course hours). In order to collect data, ?Rubric of Cursive Writing Skill? was developed. In the experimental ve control group, data were collected by using observation and interview techniques. T-test was used for quantitative data. Observation and interview conclusions were reported with the suggestions of the researchers and experts.It was observed that almost all of the students in the experimental group sat optimally for the cursive writing teaching, knew how to hold the pen and in which angle they were to hold the paper, how to turn the page and started writing consciously from left to write and top to down and had no difficulty in binding the letters. The students in the experimental group were observed to write faster, be more successful in spelling and write more readably compared to the students in the control group. It was observed that the students in the control group had difficulties in developing these skills.