İlköğretim 2. kademe 7.sınıf öğrencilerinin resim derslerinde kullandıkları çizgi ve renk ifadelerinin analizi ve oynanan bilgisayar oyunlarının bu alana etkisi
The analysis of line and color expressions at the art lessons used by second level eventh class primary school students and the effects ofcomputer games on this subject
- Tez No: 228389
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Günümüzde bilimsel ve teknolojik gelişmeler, insanoğluna pek çok yenilik ve olanak sunmaktadır. Bu olanakların başında kuşkusuz bilgisayar gelmektedir. Bugün bilgisayarlar toplumun birçok alanında kullanılmaya başlamış, hatta günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Bilgisayar teknolojisinin toplum yaşamında giderek yaygınlaşması, bireylerin, özellikle çocukların bu durumdan nasıl etkilendiği sorusunu karşımıza çıkarmaktadır.Günümüzde çocukların bilgisayar ile tanışması, ilk olarak bilgisayar oyunları ile olmaktadır. Bilgisayar oyunlarının çocukları fizyolojik ve psikolojik olarak etkilemesi nedeniyle, eğitimciler bu alandaki araştırmalarını artırmaktadır.Bu araştırma ile bilgisayar oyunlarının ilköğretim 2.kademe 7.sınıf öğrencilerinin resimleri üzerindeki etkisi araştırılarak, bu öğrencilerin resimlerinin bilgisayar oyunlarından etkilenme derecelerini ortaya koymak ve bilgisayar oyunlarının, öğrencilerin renk ve çizgi kullanımları üzerinde ne gibi etkiler bıraktığını saptamak amaçlanmıştır. Araştırma 5 bölümden oluşmaktadırÇalışmanın ilk bölümünde, giriş, araştırmaya neden olan problem, amaç, önem, varsayımlar, sınırlılıklar, tanımlardan söz edilmiştir.İkinci bölümünde ise, kavramsal çerçeve ortaya konmuştur.Üçüncü bölümde araştırmada izlenilen yöntem sunulmuştur.Dördüncü bölümde araştırma sonucunda elde edilen bulgular ve yorumlar bulunmaktadır.Beşinci bölüm sonuç ve önerilerden oluşmaktadır.Yapılan çalışma ile elde edilen bulgular ışığında, yoğun olarak bilgisayar oyunun oynama davranışının, çocuğun resmine yansıdığı tespit edilmiştir. Yoğun olarak bilgisayar oyunu oynayan çocukların resimlerinde, bilgisayar oyunlarındaki pek çok özelliğin (olumlu ve olumsuz) etkileri bulgulanmıştır. Bu nedenle öncelikle ailelerin bilgisayar oyunlarının denetimi ile ilgili bilinçlendirilmesi sonucuna varılmıştır. Bilgisayar oyunu oynama davranışının alışkanlık haline gelerek pek çok olumsuz sonucu beraberinde getirmesi sorunun çözümüne yönelik, aile; okul-öğretmen işbirliği içinde hareket etmelidir.Yapılan gözlemler ve yorumlar sonucunda, çocuğun daha fazla resim dersine gereksinimi olduğu, öğrenciler hakkında ailelerin bilinçlendirilmesi, bilgisayar oyunlarının birlikte takip edilerek aile ve okul içinde olumlu olumsuz yönlerinin tartışılması, ergenin enerjisinin spor, tiyatro, resim faaliyetleri gibi sosyal alanlara yöneltilmesi, çocukların okuma alışkanlıklarının bilgisayar oyunlarına alternatif olarak geliştirilmesi, öğrenci ailelerine bilgisayar oyunlarının olumlu ve olumsuz etkilerini anlatmak ve onları bu konuda daha duyarlı hale getirmek için eğitim seminerleri verilmesi gerekliliği, bilgisayar oyunlarının uzman ve eğitimcilerce hazırlanarak öğrencilere sunulmasının sanat eğitimine yeni bir bakış olabileceği gibi öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our modern life, technology makes people at every age addicted to itself by forcing our dreams. The computers come in the first place for helping technology to reach the people, especially to young ones.The increase in the computer production widens this marketing, thus the families that has little economic support have computers in their houses. The features of the computers attract firstly the young people.Today, the computer has become the best friend of the young ones especially replacing in their houses, even in their rooms and it meets the needs of them. The computers meet especially the need of playing games. In this century, computers have become the game friends of the young ones.By the help of the computer production, the production of computer games has also increased. The computer experts create attractive game areas for children by using their dreams. The computer games, beside normal games, make the children feel themselves deeply in the game. This situation has various effects (positive or negative) on children.The research about the physcological and social effects of the marketing of this widening and new computer game has begun with a parallel to this marketing. Although the chıildren can reach the computer games easily, its effects on them (positive or negative) have not been mentioned yet.In this study, the effects of the computer games on the childrens? picture have been searched.By the help of the things that are found in this study, it is mentioned that playing computer games affects the picture (art) of the children. In the pictures of the children who play computer games a lot,one can come across with most of the features of the computer games. Thus the families should be aware of the effects of the computer game and they should behave together for preventing the bad effects og the computer games.At the end of the observations and the comments, some suggestions have been offered such as: The children need more art lessons, the families should be given information about this subject, the computer games should be followed and the negative-positive sides should be discussed at schools, the energy of the young people should be used in social areas like sport, art and theatre, the reading behaviour of the children should be increased with an alter native to computer games, the families of the children should be informed very well and also some conferences should be given to them, these games should be prepared by the experts and teachers and this will be a new point of view to art.