Matematik derslerinde akran eğitimi yaklaşımının 9.sınıf öğrencilerine etkisi üzerine eylem araştırması
An action research upon the effect of peer tutoring on 9th grade students in mathematics lessons
  1. Tez No: 228398
  2. Yazar: HALİM GÜVEN YARDIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma akran eğitimi yönteminin dokuzuncu sınıf öğrencilerinin matematik dersine karşı tutum ve davranışlarında meydana gelebilecek bilişsel ve davranışsal değişiklikleri meydana çıkarmayı amaçlamaktadır. Araştırma, Manisa'nın bir merkez ilçesinde yer alan bir Anadolu Lisesinde öğrenim gören oniki 9. sınıf öğrencisi ile yapılmıştır. Öğretmenin araştırmanın merkezinde olması ve kendi öğretim etkinliklerini geliştirmek istediğinden araştırma bir eylem araştırması örneğidir. Çalışmada akran eğitiminin çapraz akran eğitimi ve karşılıklı akran eğitimi olmak üzere iki modeli kullanılmıştır. Akran eğitimi programı başlamadan önce planlama yapılmış ve plan doğrultusunda çalışma yürütülmüştür. Çalışma sonunda araştırmacı ve bir uzman tarafından hazırlanan görüşme formundaki sorular öğrencilere sorulmuş ve görüşleri alınmıştır.Verilerin analizinde öğrencilerin görüşleri fenomenografik yöntemin teknikleri kullanılarak karşılaştırılmış, kategorilere ayrılmış ve yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda matematik dersinde akran eğitiminin öğrencilerde davranışsal ve bilişsel olmak üzere etkileri olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu etkiler çalışmada uygulanan akran eğitiminin iki çeşidi için olduğu kadar öğreten ve öğrenen öğrenciler için de ayrı ayrı ortaya konmuştur. Akran eğitiminin bu çalışmada ortaya çıkan bilişsel açıdan en önemli etkileri öğrencilerin öğretirken öğrenmesi, akademik ortalamalarının yükselmesi ve problem çözme becerilerinin artmasıdır. Davranışsal açıdan ise takım çalışmasının önemini artırması, özgüvenin artması, biri kimin rolünü üstleniyorsa onun özelliklerini alır anlamına gelen rol teorisi ve öğrenmeye karşı sorumluluğun artmasıdır. Olumsuz olarak değerlendirilebilecek etkiler ise öğrencide meydana gelebilecek kavram kargaşası, devamsızlık sorunu ve cinsiyet farklılığının öğrencide meydana getirdiği motivasyon düşüklüğüdür.
Özet (Çeviri)
This study has aimed to explore cognitive and behaivoural differencies on the attitudes of ninth grade students towards mathematichs lessons by using peer tutoring method. The research was carried out with twelve selected candidates of 9th class students who study at an Anotalian High School in a town of Manisa. Since the teacher is in the centre of the research and wants to develop his teaching activities the research is a sample of action research. Two models of peer tutoring were used in the study: Cross Peer Tutoring and Reciprocal Peer Tutoring. Before the peer tutoring programme started it was planned and conducted according to the plan. At the end of the study, questions prepared by the researcher and a specialist asked to the students and their conceptions were taken.In the analysis of the data students? conceptions were compared, categorized and interpreted by using a phenomenographic approach. It is concluded that peer tutoring in maths has some behavioural and cognitive effects on students. These effects were exhibited separately for both two kinds of peer tutoring and also for the students who acted as tutees and tutors. The most important cognitive effects of peer tutoring emerged in the study are students? learning process by teaching, the increase of their school grades and the increase of their problem solving skills. The other effects from behavioural view is enhancing team work, increasing self confidence, role theory and increasing responsibility for learning. Other effects which can be considered as negative are the concept clashes that the student may face, and the attendance problem and motivation decrease in the students caused by gender difference.