Anadolu Güzel Sanatlar liseleri müzik bölümleri keman dersinde 'anlamlandırma strateji'sinin kullanımı ve etkililik düzeyi
The use of elaboration strategy and its efficiency level in violin lessons given in music departments of anatolian fine arts high schools
- Tez No: 207122
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ UÇAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
?Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümleri Keman Dersinde `Anlamlandırma Strateji'sinin Kullanımı ve Etkililik Düzeyi? Özlem AKIN Doktora, Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ali UÇAN Mayıs - 2007 Bu çalışma, Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerindeki (AGSL MB) keman eğitiminde anlamlandırma stratejisinin ne ölçüde kullanıldığını ve bu stratejinin keman öğrenmedeki etkililik düzeyini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla araştırmada betimsel ve deneysel olmak üzere iki yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın betimsel kısmında AGSL MB keman öğrencileri ve öğretmenlerinin anlamlandırma stratejisine ilişkin görüş ve düşüncelerini belirlemek üzere anket uygulanmıştır. Deneysel kısımda ise kontrol gruplu öntest sontest modelinden yararlanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2005-2006 öğretim yılında sayıları 53'ü bulan AGSL 11. sınıf keman öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem belirlenirken Türkiye Batı, Orta ve Doğu olmak üzere üç ana bölgeye ayrılmıştır. Betimsel model örnekleminde her bölgeden ikişer AGSL, deneysel model örnekleminde ise her bölgeden birer AGSL belirlenmiştir. Araştırmanın betimsel kısım örnekleminde 144 öğrenci ve 19 öğretmen, deneysel kısım örnekleminde ise 13 deney ve 12 kontrol olmak üzere 25 öğrenci yer almıştır. Veri toplamak için hazırlanan anket betimsel örneklem grubuna, davranış gözlem formu ise deneysel örneklem grubuna uygulanmıştır. Biri öntest ve sontestte, diğeri denel işlemde kullanılmak üzere iki adet parça belirlenmiştir. Denel işlemde yapılan uygulama üç uzman keman eğitimcisi tarafından izlenmiş ve toplanan veriler SPSS 13.0 programında işlenmiştir. Verilerin analizinde ?Karışık Desen Anova? testinden yararlanılmıştır. Anketlerin analizinde ise yüzde (%) kullanılmıştır. vi AGSL MB Hazırlık Sınıfı Temel Sanat Eğitimi Dersi ve Çalgı Keman 1, 2, 3 Öğretim Programı ile Keman Ders Kitapları taranmış, ?çıkarımlar yapma?, ?benzerlikler oluşturma?, ?farklılıklar bulma?, ?ilişkilendirme? ve ?uygulama?ya ilişkin ögelerin yer aldığı; ?özetleme? ve ?not alma? basamaklarına ilişkin herhangi bir ögenin yer almadığı saptanmıştır. Türkiye'deki keman eğitimi literatürü incelendiğinde ise ?çıkarımlar yapma?, ?ilişkilendirme?, ?özetleme? ve ?not alma? basamaklarına ilişkin ögeler bulunmuş, ?benzerlikler oluşturma?, ?farklılıklar bulma? ve ?uygulama? basamaklarına ilişkin ögelere rastlanmamıştır. Öğrencilerin ve öğretmenlerin ?özetleme?, ?çıkarımlar yapma?, ?ilişkilendirme?, ?benzerlikler oluşturma?, ?uygulama?, ?karşılaştırmalar yapmafarklılıklar bulma? basamaklarını diğerlerine göre daha büyük ölçüde kullandıkları belirlenmiştir. Araştırma sonucunda anlamlandırma stratejisi basamaklarının (?özetleme?, ?çıkarımlar yapma?, ?ilişkilendirme?, ?benzerlikler oluşturma? ve ?karşılaştırmalar yapma-farklılıklar bulma?) AGSL MB öğrencilerinin keman öğrenmelerine olumlu yönde etki yaptığı görülmüştür. Anlamlandırma stratejisi AGSL MB keman öğrencilerinde ve bu yaştaki öğrencilerin eğitimlerinde kullanılabilecek işevuruk ve faydalı bir stratejidir. Bu çalışma, AGSL MB'nin diğer sınıflarında ve farklı çalgılar için de yapılmalı; buna ek olarak farklı stratejiler denenmeli, böylece keman öğrenmeye en uygun öğrenme stratejileri belirlenmelidir.
Özet (Çeviri)
The Use of Elaboration Strategy and Its Efficiency Level in Violin Lessons Given in Music Departments of Anatolian Fine Arts High Schools Özlem AKIN PhD, Fine Arts Education Department, Music Teacher Training Section Advisor: Prof. Dr. Ali UÇAN May - 2007 This research was carried out to determine to which extend elaboration strategy was used in violin education at Music Departments of Anatolian Fine Arts High Schools (MD AFAHS), and the efficiency level of this strategy in learning violin. For this purpose, descriptive and empirical methods were used in this study. In the descriptive part of the study, violin students and teachers from MD AFAHS were given a questionnaire in order to gather information about their opinions and thoughts on elaboration strategy. In the empirical part of the study, pre-test and posttest with control groups were made use of. The subjects for this study were composed of 11. grade violin students, from 53 MD AFAHS, in 2005-2006 Academic Year. In determining sampling, Turkey was divided into three regions as western, central and the eastern Turkey. Two AFAHS from each region for descriptive model sampling and one AFAHS for empirical model sampling were chosen. 144 students and 19 teachers took part in the descriptive part sampling, and in the empirical part sampling of the study 25 students took part, 13 of whom were in experiment and 12 of whom were in control group. The questionnaire prepared to collect data was applied to the descriptive sampling group and behavioral observation form was applied to the empirical sampling group. Two violin pieces, one of which was to be used in pre and post tests and the other to be used in experimental test, were chosen. The application in experimental process viii was observed by three expert violin educationists and the data obtained were assessed through SPSS 13.0 software. Split - plot Anova test was used in analyzing the data. Percentages were used in analyzing the questionnaire. After scanning of the Preparatory Class Basic Art Education Lesson and Musical Instrument Violin 1, 2, 3 teaching program and Violin Course Books, it was found out that such elements as ?drawing inferences?, ?creating similarities?, ?detecting differences?, ?associating? and ?application? were included but that no elements related to stages such as ?summarizing? and ?taking notes? were included. When the violin training literature was studied, components related to stages of ?drawing inferences?, ?associating?, ?summarizing? and taking notes were determined, but components related to the stages of ?creating similarities?, ?detecting differences?, and ?application? were not detected. It was found out that students and teachers used stages of ?summarizing?, ?drawing inferences?, ?associating?, ?creating similarities?, ?application?, ?making comparisons and finding differences? more compared with other components. It was found out as a result of the study that elaboration strategy stages (?summarizing?, ?drawing inferences?, ?associating?, ?forming similarities?, ?making comparisons and finding differences?) had a positive effect on MD AFAHS students? learning violin. Elaboration strategy is an efficient and useful strategy that can be used in the education of MD AFAHS students and students of the same age. This study should be carried out in other classes of MD AFAHS for different instruments. In addition, different strategies should be used and the most appropriate strategies for learning the violin should be determined.