Kadınların yağ tüketim şekillerinin ve sıklıklarının tespiti üzerine bir araştırma
A research to establish oil consumption methods and frequency of women
  1. Tez No: 228413
  2. Yazar: TUFAN SÜREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FULYA SARPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Nutrition and Dietetics, Home Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışma; kadınların yağ tüketim şekillerini, sıklıklarını tespit etmek amacıyla Bolu ili Mengen ilçesinde Ocak 2008-Şubat 2008 tarihleri arasında 318 kadın arasında yürütülmüştür. Kadınlar hakkındaki kişisel bilgiler ile yemek hazırlama ve pişirme yöntemleri, yağ kullanım şekilleri ile sıklıkları, kullandıkları yağ çeşit ve miktarları ile ilgili bilgiler hazırlanan anket formu yoluyla elde dilmiştir. Elde edilen verilerin yüzde ve frekansları alınmış, gerekli görülen verilere ki-kare bağımsızlık testi (X2) uygulanmış ve veriler SPSS 13.0 (Statistic Package for Social Sciences) programından yararlanılarak değerlendirilmiştir.Araştırma kapsamına alınan kadınların %2.8'i 25 yaş ve altı, %79.6'sı 26-64 yaş arasında ve %17.6'sı da 65 yaş ve üzerindedir. Araştırmaya dahil olan kadınların %61.0'inin aylık toplam geliri 500-1000 YTL arasında, %19.2'sinin 1001-1500 YTL arasında iken, %13.8'inin ise 1501 YTL ve üstündedir. Kadınların %90.6'sının en sık uyguladığı yemek pişirme yöntemi kavurma, %4.7'sinin kızartma, %2.2'sinin fırında pişirme yöntemini en çok uyguladıkları saptanmıştır. Katılımcıların %79.6'sının beslenme hakkındaki bilgilerini aile büyüklerinden, %28.9'unun televizyon ve/veya radyodan, %11.9'unun gazete ve/veya dergiden, %6.3'ünün arkadaşlarından, %4.1'inin doktorlardan ve %3.5'inin kitaplardan aldıkları tespit edilmiştir.Kadınlara verilecek beslenme eğitiminin, ailelerdeki beslenme alışkanlıklarında olumlu yönde değişiklikler yapması ve gelecek nesillerin de bu alışkanlıkları benimseyecek olması açısından çok önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted, during the dates of January and October 2008 at the Mengen township of Bolu province. To serve the purpose of case of oil consumptions, choices and frequency of the 318 women who live in Mengen. The personal informations about members of the women?s families, and preparations of meals and cooking methods, frequency of oil consumption, amount and types of oil which they consume obtained by a survey sheet that done before. Frequency and percentage of the datas which was gathered by the survey sheet was calculated and Chi-square indepence test was applied fort he datas that required and the datas evaluated by utilizing SPSS 13.0 (Statistic Package for Social Sciences).2.8 % of the women are twenty five years old and below, 79.6 % of women are among 26 and 64 years old and 17.6 % of women are 65 years old and upon. 61.0 % of the women who were participants the research have a salary amount 500 and 1000 YTL. The ratio of the women who prefer roasting as the most frequently cooking methods that thay use is 90.6 %. 79.6 % of the women attain their knowledge about nutrition from the elder members of their women and 28.9 % of women attain it from the TV or radio.The nutrition education will play an important role to change in the positive direction the nutrition habituation of the women.