Sosyal bilgiler ders kitaplarının sosyal kavramlar açısından incelenmesi
Examing the course books of social studies in terms of social concepts
- Tez No: 228412
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER AKKUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın amacı, 1968 yılı, 1998 yılı ve 2004 yılı programlarına göre hazırlanmış Sosyal Bilgiler ders kitaplarında sosyal kavramların; niceliksel değişimlerini ve nasıl ifade edildiklerini görmektir.Çalışmanın evrenini 1968-2004 yılları arasında ilköğretim okullarında okutulan Sosyal Bilgiler ders kitapları oluşturmuştur.Çalışmanın sonucunda 2004 program değişikliği ile yenilenen ders kitaplarında evrensel değerlere ve demokratik değerlere yapılan vurgunun arttığı, ekonomi konuları ve ekonomik hedeflerin eski programlara oranla daha öncelikli bir noktaya geldiği, Ulus?devlet paradigmasına dayanan ekonomi anlayışının değiştirilerek küresel bir ekonomi yapısı oluşturulmaya çalışıldığı görülmüştür. Küreselleşme adı altında kültürel ve siyasal anlamda da milli kültürü ve milli kimliği yeniden anlamlandırma çabaları görülmüştür. Nitekim bu çabalar insan hakları ve farklılıklara saygı gibi söylemlerle ders kitaplarında kendini göstermiştir. Ayrıca kültürel farklılıklara yapılan vurgu ile millet kavramından sıyrılıp dünya vatandaşı olma durumunun kitaplarda öne çıktığı görülmüştür. Dünya ile bütünleşme çabası ile daha liberal bir milliyetçilik anlayışının öne çıktığı dikkati çekmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to see the variations quantitatively and the way of expression of social concepts stated in the social studies course books which were prepared as regards the curriculum in1968, 1998 and 2004.The content of this study strongly takes as a basis of social studies course books instructed in primary schools between 1968 and 2004.At the end of the study, with the changes in programs and renewed books in 2004, it has been obviously seen that the emphasis on universal and democtaric values went up; that economic issues and economic goals were more prefered in comparison with the provious ones; that universal economic construction was tried to be performed instead of economic perception standing upon nation-state paradigm. Beneath the title of globalisation, attempts in the re-interpretation of national cultur and national identity has been culturally and politically seen; however, these attemts has showed itself in the course books like expressions of human rights and variances. Furthermore, the state of being global citizen instead of the concept of nation and the emphasis on cultural differences has been prominenced in the books. With the attempts in integration into the world, it is obviously seen that the concept of more liberal nationalism came into prominence.