Türk bankacılık sektöründe ürün karması ve karlılık değişkenliğine etkisi: 2002-2007 dönemi uygulamalı bir analiz
Product mix in turkish banking sector and its effects on volatility of profitability: An emprical analsis for period 2002?2007
  1. Tez No: 228420
  2. Yazar: NİLÜFER YÜCEDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN MARŞAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Araştırmanın amacı, Türk bankacılık sektöründe ürün karmasının karlılık değişkenliğine etkisini ortaya çıkarmaktır.Araştırmayla ilişkili literatür tarandıktan sonra, uluslar arası finansal raporlama standartlarına göre düzenlenmiş ve bağımsız denetimden geçmiş mali tablolar kullanılarak analiz yapılmıştır.Çalışmada, Türk bankacılık sektöründe faaliyette bulunan dört büyük bankanın üçer aylık mali tablolarından elde edilen veriler kullanılmıştır.Araştırmaya dahil edilen bankaların tümünde nakit değerlerin normal dağılıma sahip olmadığı görülmüş, bunun aksine bankaların tümünde garanti ve kefaletler ile faaliyet karının normal dağılım arz ettiği tespit ediliştir. Yapılan analiz sonucu tüm karlılık değişkenleri arasında 0,86 ile0,99 arasında yüksek bir ilişki bulunmuştur. Yine net kar kalemi, karlılık-ürün karması ilişkisini açıklanmasında tüm karlılık kalemlerinin temsilcisi olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the effects of product mix in Turkish banking sector to the volatility of profitability of banks.After consulting the relevant literature, necessary analysis have been made by using the past financial tables that are prepared according to International Financial Reporting Standards (IFRS) and reviewed by independent auditors.In this study, data from trimester financial tables of four big banks in Turkey were used.While cash values of these banks don?t have normal distribution, however, normal distribution is valid for guarantee and commitment, and operating profit. High correlation (0,86-0,99) is found between all profitability variables and net profit. Also, it is revealed that, net profit can be used as a representative of all profitability items, in order to explain the relationship between profitability and product mix.