Perceptions of 4th and 5th grade primary school students and their teachers on constructivist learning environments in science and technology courses
Fen ve teknoloji dersindeki yapılandırmacı öğrenme ortamlarına ilişkin 4 ve 5. sınıf öğrencileri ve öğretmenlerinin algıları
- Tez No: 228434
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN KİRAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğrenci ve öğretmenlerin algılarına göre ilköğretim düzeyinde Türkiye'deki 4. ve 5. sınıf Fen ve Teknoloji derslerinde Yapılandırmacı Öğrenme Ortamı (YÖO) özelliklerinin ne oranda bulunduğunu araştırmaktı. İkinci olarak, bu çalışma öğrencilerin YÖO'na ilişkin algılarının belli başlı demografik özelliklerine göre değişip değişmediğini bulmayı hedefledi. Son olarak, bu çalışma öğretmenlerin YÖO algıları ile yönetim desteği algıları arasında bir bağıntı olup olmadığını araştırdı.Çalışmanın denekleri, Devlet Planlama Teşkilatı'nın belirlediği 6 sosyo-ekonomik gruptaki ilçelerden 2006-2007 öğrenim yılındaki 1143 4. ve 5. sınıf ilköğretim öğrencisi ile 264 öğretmendir.Veriler 2006-2007bahar döneminde iki anketin öğrenci ve öğretmenlere uygulanması sonucu toplanmıştır. Verilerin analizi için hem nicel (Tekrarlı ölçümler için ANOVA, frekans, ortalama, standart sapma, MANOVA) hem de nitel analiz teknikleri kullanılmıştır.Çalışmanın sonuçları öğrenci ve öğretmenlerin var olan öğrenme ortamını çoğunlukla yapılandırmacı bulduklarını göstermektedir. Ayrıca, öğrencilerin YÖO algılarının sosyo ekonomik statü ve teknoloji kullanımına göre değişkenlik gösterdiği sonucuna varılmıştır. Son olarak, öğretmenlerin YÖO algıları ile yönetim desteği algıları arasında düşük ama anlamlı bir korelasyon tespit edilmiştir.Sonuçlar öğrencilerin daha fazla olanaklarla buluşturulması gerektiğini ve öğretmenlerin daha fazla hizmet-içi eğitim çalışmalarına katılabilmeleri gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the extent to which Constructivist Learning Environment (CLE) aspects exist in primary level 4th and 5th grade Science and Technology Courses in Turkey as perceived by students and their teachers. Secondly, the study aimed at finding out whether perceptions of students on CLE differ according to certain demographic variables. Finally, the study attempted to explore the extent to which the perceptions of teachers on administrative support have a relationship with their perceptions on CLE.Subjects of the study involved 1143 primary level 4th and 5th grade students in Turkey during 2006-2007 school year from 6 socio-economic development groups as determined by State Planning Department and their 264 teachers.Data were collected in 2006-2007 Spring semester through administration of two questionnaires to the students and the teachers. Data analysis was carried out through both quantitative (repeated measures ANOVA, frequencies, means, standard deviations, MANOVA) and qualitative analysis techniques.The results of the study indicated that students and teachers perceived the current learning environment to be often constructivist. In addition, the results revealed that perception of CLE differed according to socio economic status and technology use of students. Lastly, the results revealed that there is a significant but low correlation between teachers? perceptions on CLE and their perceptions on administrative support they received.The results revealed that students should be provided with more facilities and teachers be provided with more in-service training opportunities.