Pre-service teachers' perceptions toward global versus local environmental issues
Öğretmen adaylarının küresel ve yerel çevre sorunları ile ilgili görüş ve yaklaşımları
- Tez No: 228435
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GAYE TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı Türk öğretmen adaylarının küresel ve yerel çevresel sorunları nasıl algıladıklarını incelemek ve cinsiyetin ve okudukları anabilim dalının küresel ve yerel problemleri algılamalarındaki etkisini belirlemektir. Çalışmanın örneklemi Orta Doğu Teknik Üniversitesi İlköğretim Bölümü öğretmen adaylarından oluşmaktadır. Öğretmen adaylarının 9 küresel ve 5 yerel çevresel sorun hakkındaki endişelerini ve tutumlarını bir anket kullanarak ölçmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada kullanılacak olan anket Duan ve Fortner (2005)' ın benzer bir çalışmada kullandıkları anketten yola çıkarak yeniden düzenlenmiştir. Yerel çevresel sorunlar, Çevre ve Orman Bakanlığının hazırladığı Türkiye'nin başlıca çevre sorunları ile ilgili rapordan yola çıkılarak belirlenmiştir. Küresel çevresel sorunlar ise orjinal anketle aynı tutulmuştur. Çalışmanın sonuçları SPSS istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, ilköğretim öğretmen adaylarının küresel çevresel sorunları daha çok önemsediklerini; kadın öğretmen adaylarının, erkek öğretmen adaylarına göre çevresel problemlere karşı daha duyarlı ve ilgili olduklarını ve Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünde okuyan öğretmen adaylarının, çevresel problemlere karşı, İlköğretim Fen Eğitimi ve İlköğretim Matematik Eğitimi bölümlerinde okuyan öğretmen adaylarından daha fazla ilgili olduklarını ve olumlu tutuma sahip olduklarını göstermiştir. Eğitim fakültelerinin programlarına çevre eğitimi ile ilgili derslerin, zorunlu ders olarak konulmasının hazırlıklarının sürdüğü aşamada, çalışmanın sonuçlarının öğretmen adaylarına çevre eğitimi ile ilgili bir anlayış kazandırması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine Tukish pre-service teachers perceptions about global versus local environmental issues and determine gender and major effect on their perceptions of global and local environmental issues. The information will be collected from Elementary Education pre-service teachers from Middle East Technical University. Their concerns and attitudes toward 9 global and 5 local environmental issues will be measured by using a survey questionnaire. The questionnaire has been adopted from the one originally used by Duan and Fortner (2005). The local issues were selected according to report about the major environmental problems declared by the Ministry of Environment and Foresty of Turkey and the global issues were kept same as the original questionnaire. The results of the study were analysed by means of descriptive and inferential statistics. The results revealed that elementary education pre-service teachers mostly gave more importance to global environmental issues; females had higher attitudes and concerns about environmental issues than males and Early Childhood Education students have higher attitudes and concerns for environmental issues than students from departments of Elementary Science Education and Elementary Mathematics Education. In the stage of preparing environmental education courses as a must course for the faculty of education students in Turkey, the outcome of the study is expected to propose an insight for environmental education for the future teachers.